Co se skrývá za současným mediálním rozruchem kolem fotovoltaiky? Režie J. Gasiorovič

Již téměř rok šíří Energetický regulační úřad spolu s politiky bombastickou zprávu, že za vznik a provoz obnovitelných zdrojů energie zaplatí veřejnost do roku 2040 bilion korun. Přitom tato skutečnost je známa již od roku 2009. Když na situaci upozornil právě v roce 2009 tentýž Energetický regulační úřad, byla tato informace vládou pana Fišera i poslaneckou sněmovnou záměrně ignorována. Politici prostě nebyli ochotni změnit část zákona o výkupu zelené energie, která je příčinou současného stavu.

Teprve dnes se hromadně volá po zastavení dotací na obnovitelné zdroje. Jenomže jen pro ty nové. A tak přesto, že je nyní stav věcí veřejně probírán, majitelé fotovoltaických zdrojů energie, připojených k síti do konce roku 2010 budou své peníze nadále dostávat až do roku 2040. Nové návrhy MPO na řešení solární situace tomu nasvědčují.

Zároveň je jako spása, jak pro českou energetiku, tak pro českou ekonomiku předkládána energie z jádra. Veřejnost se již tři roky dozvídá, že je tato energie nejlevnější. Proč tedy plánuje MPO zaručit změnou zákona minimální výkupní cenu silové elektřiny z jádra, ve výši 65 – 100 euro za jeden megawatt. Proč jí ale mají občané kupovat v budoucnu tak draze, když na burze lze stejný objem energie koupit za 40 euro, a cena právě díky rozvoji obnovitelných zdrojů neustále klesá? Jaký účel tedy sleduje současná diskuse o drahotě a anonymitě obnovitelných zdrojů? Nejspíš má zakrýt skutečnost, že vyvolení v této zemi chystají po solárním tunelu na občany tunel další, tentokrát jaderný.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrDokument