www.extropy.org
Entropie je míra neuspořádanosti systému, jinými slovy rostoucí nepořádek, chaos. Extropie je naproti tomu novotvar označující míru uspořádanosti systému, negativní entropie, množství energie, inteligence a vitality. Nejde ale o nějaké příkazy, nejde o sektářské učení. Extropisté chtějí pouze nabízet pozitivní příklady, které by zájemce táhly jako magnet k výšinám. A bude-li každý z nás z křemene… Nejstručněji charakterizovaný cíl extropistů zní: Vytvořit budoucnost, v níž by bylo radost žít.

www.cryonics.com
Americká společnost Alcor z arizonského městečka Scottsdale v USA má ve svém štítu heslo: Zmrazit. Čekat. Vzkřísit. Zmražení jako podivné rampouchy v ocelových nádržích čekají na zmrtvýchvstání. Tito lidé věří, že když se po smrti nechají zmrazit, probudí se v době, kdy nic nebude nemožné, výlety do kosmu se stanou samozřejmostí a vědci zvítězí v boji se stárnutím.

www.geocaching.cz
Co je to cache? Přesný překlad by mohl být zásobárna, mrtvá schránka, tajný úkryt, skrýš. V praxi je to nejčastěji plastová nádobka k uchovávání potravin, která obsahuje tzv. logbook (notýsek, něco jako vrcholová kniha), kam zapíšete, kdy jste cache našli, co jste si vzali a co do ní dali. Můžete také připsat, jak se vám cache líbí, zda jste ji našli snadno, popřípadě co zajímavého jste při hledání cache zažili. To samé potom zapíšete také na internet a na vaše konto se připočte další nalezená cache. V cache jsou uschovány také dárečky pro nálezce, např. přívěšek ke klíčům nebo hračky z Kinder vejce. Nálezce si může z cache něco vzít, ale musí tam zase něco vložit, aby se nestalo, že cache zůstane prázdná.

www.accuratedemocracy.com
Pokud nepovažujete tvar demokracie za daný, určitě vás pobaví softwarová hračka jménem Political Sim, pomocí které můžete simulovat prostřednictvím velmi jednoduchého rozhraní různé volební systémy. Dohromady je jich tu 41 a zahrnují všechny zvláštnosti demokratických systémů od Austrálie až po Afriku. Takže hurá - můžete tu vysledovávat tužby voličů nebo studovat matematiku a své politické kroky vést čistě pragmatickou cestou. Pokud vás tedy zajímají politické systémy jako takové, je tohle jedna z nejzajímavějších možností v oblastí freewaru.

www.molleindustria.net
Naopak italští radikální levičáci, kteří si říkají Molle Industria se zabývají dopadem volného trhu a kapitalistického přístupu k výrobě. Je pochopitelné, že tak činí kriticky, v jejich případě je však nutné taky dodat, že vtipně. Flashové hříčky, které umístily na svou stránku totiž lákají nejen ortodoxní odboráře, ale také lidi, hledající jednoduché a vtipné relaxační hry, pro které se zažil termín flašovky. Zahrát si tu však můžete nejen „protikapitalistické“ hry, ale také hry, které žertují na téma patriarchální systém a feminismus.

www.riotgrrrl-rebelgirl.org
Výraz Riot Girl (rájot gerl) proslavily hlavně americké rockové feministky na konci devadesátých let minulého století. Na tomto francouzském serveru však najdete o mnoho širší a o to sympatičtější historický výhled, který rebelující dívky z oblasti moderní hudby představuj už od let šedesátých. A tak se tu setkáme s Janis Joplin, Pati Smith, stejně jako s Ninou Hagen či Courtney Love a v galerii skupin zas dosud známými L7 stejně jako s už zapomenutými Poly Styrene (pouly stajren). Představuje se tu neuvěřitelná galerie šansoniérek, rockerek či prostě výstředních umělkyň, které moderní hudbu nebrali jen jako estetický prostředek, ale také nástroj ke změnám v chápání toho,co je bytostně ženské. V tomto pojetí rozhodně nejde o svět něžnějšího pohlaví, nic to však neubírá na jeho zajímavosti i opravdovosti výpovědí umělkyň, hrdých na označení Riot Girls.

www.femalepressure.net
Na taneční elektronické scéně, která z undergroundu do mainstremu zamířila na přelomu století, mají zase ženy chuť spolupracovat. Female Pressure (fýmel prežr) je nadnárodní databáze ženských hudebních producentek, djjek i vjjek a snaží se o to, aby těmto oborům jako vždy nedominovali muži. Takže pokud byste chtěli třeba rumunskou Vjku nebo DJku z nějaké africké země - tady najdete kontakt. Najdete tu také ke stáhnutí jedno příjemné CD a budete muset uznat, že taneční scéna bez žen by určitě ztratila lecos ze svého půvabu.

www.peachesrocks.com
Ovšem na taneční scéně jsou i zlobivé holky, které si v ničem nezadají s Riot Girls. Třeba taková Peaches (Píčis) je Kanaďanka žijící v Německu, kde patří ke kultovním osobnostem místní elektroclashové scény. Do retro tónů připomínajících elektronickou hudbu osmdesátých let míchá kytarové samply a křičí či recituje texty, nad kterými se červená i kdejaký rocker. Ovšem její strhující živá vystoupení nepatří k nejlevnějším záležitostem, protože dobře prodaná výstřednost je k nezaplacení.

www.kombajn.bloguje.cz
Chcete-li nahlédnout do duše rozervaného českého homosexuála, zkuste si pročíst zápisky z tohoto webu. Je to blog Kombajna, brněnského fotografa a VJe. Můžete si s Kombajnem srovnat svůj hudební vkus, protože si tu můžete naladit rádio s jeho oblíbenou hudbou a především se dozvíte spoustu věcí nejen o něm, ale i o lidech, které má
i nemá rád. A především ti druzí jsou skuteční hrdinové jeho blogu.

www.boydrice.com
To Američan Boyd Rice je, co se týče boření tabu, složitější osobnost. V evropském kontextu vyznívá jeho nazi stylizace možná trochu trapně, nicméně Boyd Rice ve skutečnosti inklinuje spíš k zakladateli Satanistické církve La Veyovi a ostatním směrům kulturního okraje, než k čemukoli politickému. V americkém undergroundu platí za krále dekadence a nihilismu, vydává desítky knih i cédéček a dělá skutečně zajímavé fotografie a grafiky.

www.anus.com
No a na závěr dnešního výběru ze stránek internetových podivínů se podíváme na stánky americké nihilistické podzemní společnosti. Ta se specializuje na vyhledávání kulturních rezonancí nihilismu v dnešní kultuře. Jako správní Američané je nacházejí v tom nejširším možném spektru, a tak jsou tu zkoumány jak sklony k blasfemii, tak neoklasické tendence. Hudebně tu najdete například nejen spoustu odkazů k black metalu, ale také k Dead Can Dance či Kraftwerk. A mezi hrdiny nihilismu najdete jak ekoteroristu Teda Kaczynského, tak Ludwiga van Beethovena či Wiliama Blakea.

www.indiewire.com
Pokud se zajímáte o neortodoxní dokumenty, ale i zajímavé hrané filmy či animované experimenty, měli byste si dát do svých oblíbených tento portál. Najdete na něm zprávy z oblasti nezávislého filmu z celého světa a dozvíte se tam nejen o aktuálních snímcích především v amerických, ale také evropských distribucích, ale také řadu věcí o jejich tvůrcích. Nechybí tu ani kalendář různých festivalů, premiér i událostí, které s tématem souvisí. No a pokud byste si chtěli zaplatit členství, dozvíte se toho pochopitelně ještě víc, přičemž tahle možnost není ani tolik zajímavá pro fanoušky, jako pro tvůrce.

www.wn.com
A teď pryč ze světa nezávislých festivalů, plných aktivistů. Problematice lidských práv se totiž na internetu věnují i naprosto mainstreamové servery. Například v síti World News Network najdete specializované oddělení, kde jsou zprávy z oblasti lidských práv rozdělené i na problematiku běženců či žen. Pochopitelně tu kromě cestopisně laděných zpráv najdete i různé střípky o celebritách, ale pokud se věnují něčemu kloudnému, proč ne?

www.freespeech.org
Kdybyste však přece jen stáli o informace, se kterými nemají globální korporace co do činění, zkuste tuhle stránku. Provozují ji američtí levicoví filmaři shromáždění kolem Michaela Moora a díky tomu tu můžete najít slušný videoarchiv, zaznamenávající například nekončící akce na americkém území, protestující proti válce v Iráku či představující dnešní vládnoucí americkou republikánskou elitu ve světle víc než nelichotivém. I ostatní témata jsou drastická – brutální vraždy ilegálních přeběhlíků na mexicko-americké hranici či zkušenosti z pásma Gazy. Rozhodně tu ale uvidíte poctivou filmařinu.

www.classicgaming.com/museum
Při našich cestách internetem za různými podobami identity se tentokrát podíváme na identitu ztracenou, a to přímo v čase. V různých internetových muzeích totiž najdete tisíce objektů, které dokonale ilustrují čas sice už uplynulý, ale zase ještě ne tak starý, aby zaujal muzea klasická. Na této stránce se například ponoříte do minulosti moderních hračiček, tedy herních konzolí.

www.robotgallery.com
Velmi bizarní pak může být návštěva v muzeu starých robotů. Nevěřili byste, kolik umělých osobností bylo v sedmdesátých letech vytvořeno a to nejen z důvodů zábavních, ale i jako výukové pomůcky. Někteří roboti si získali až kultovní postavení a fanoušky po celém světě.

www.nrm.org.uk
Pokud vaše duše patří úplnému úsvitu technologické doby, musíte navštívit rozsáhlé stránky Britských železnic, kde se dozvíte nejen vcelku nedůležitou informaci, kolik různých vlaků a vagonů tu mají vystavených, ale v příjemné interaktivní flashové animaci si tu vychutnáte, jak fungovaly první parní stroje.

cz.altermedia.info
Pokud byste toužili po dávce ultrapravicových, xenofobních a nacionalistických myšlenek, měli byste navštívit mezinárodní internetovou síť altermedia. Tak vznikla jako protiváha levicově aktivistické sítě indymedia a podle vlastních slov chce být alternativou ke stávajícím médiím. Její činnost v česku zaštiťuje organizace Vlastenecká fronta, jejíž web zaujme nejen rasovou a národnostní čistotou myšlenek, ale také smyslem pro minimalistický styl internetové architektury spočívající v důmyslném využití textového editoru Word. Na altermedia však najdete i fotografie a články členů Národního sjednocení, Národní strany a nacistů ze Slovenska.

www.zvedavec.org
O trochu jiný je server Zvědavec, českého internetového publicisty Vladimíra Stwory, který míchá konzervativně pravicový populistický koktejl pro střední generaci a snaží se, podle všeho celkem úspěšně, najít v Čechách cílovou skupinu, která v Rakousku volí Haidera a ve Francii Le Pena. Stačí trochu strašit Izraelem, americkou armádou a nenažranými menšinami, které chtějí stále nějaké úlevy a výhody. A když do kýženého nápoje přidáte ledovou tříšť z popkultury a třešinku v podobě rubriky Erotika, stojí před vámi drink Zvědavec. Ovšem doporučujeme nepřehánět a každý doušek zajíst něčím pořádně košer…

www.osud.cz
A pokud stojíte o skutečnou bizarnost, navštivte server Osud. Tento placený portál se ve svých textech totiž kromě totality v USA, sionismu a tajných služeb v rukou zednářů, zabývá také mimozemskými civilizacemi, zdravým životním stylem a esoterikou. Takže tu najdete nejen články o utajeném puči v USA, ale také o správném pitném režimu.

www.deadred.sk
Velice zajímavé empétrojky však najdete třeba i na stránkách nezávislého slovenského vydavatelství Dead Red, které čeří poklidné vody slovenské popmusic už třetí rok. Z jejich stránek si můžete stáhnout u novějších věcí ukázky, u těch starších a vyprodaných rovnou celé album i s obalem.

www.muteme.cz
A opravdovou lahůdku najdete na stránkách českého internetového nakladatelství Muteme, specializujícího se na experimentální elektronickou hudbu. Muteme organizuje řadu zajímavých událostí a v jeho stáji najdeme třeba projekt Ježíš táhne na Berlín či Ema Tomatucha. Z jejich webu si můžete stáhnout jejich první kompilaci, představující zvukové experimentátory z Čech, ale například také z Japonska, stejně jako debutové album projektu Mateřídouška.

www.nakedwalk.org
Pokud si něčeho zvláštního užíváte víc než ti ostatní, měla by být vaše oblíbená země Velká Británie. Tady je totiž zvykem být hrdý i třeba na to, že chodíte rádi na výlety… nazí. A pokud hledáte kamarády s podobným koníčkem, je tu pro vás server nakedwalk.org. Na této stránce zjistíte, že komunita užívající si tohoto druhu relaxace je poměrně velká a kromě informací a samozřejmě i fotek z různých nudistických výletů tu najdete i řadu rad jak podobný výlet zorganizovat či kde ho organizují ti ostatní.

www.thestreaker.org.uk
Naháči to však v Británii mohou dotáhnout na regulérní mediální celebritu, která na své odlišnosti slušně vydělává. Nejznámějším britským a možná i celosvětovým naháčem je pan Mark Roberts, otec tří dětí. Poprvé vběhl zcela nahý v roce 1993 před zaplněné tribuny zahajovacího zápasu ragbyového turnaje v Hongkongu a od té doby to dělá každý rok několikrát, vždy u příležitosti sportovního utkání, které živě přenáší televize a tudíž je jeho „průnik“ do mediální reality v podstatě velmi jednoduchý. Stačí dobrý plán a trocha odvahy. Robertse tak můžeme vídat především na fotbalových zápasech mezinárodních pohárů, naposledy třeba při zápasu Realu Madrid s Barcelonou v minulém roce. Nepohrdne však ani třeba belgickou ligou, kde mu tleskali i hráči. Roberts sice za své „výstupy“ dostává od policie či úřadů průměrnou pokutu 500 dolarů, ovšem ta ho nechává chladným, protože na své nahé tělo v posledních letech vždy umístí jméno štědrého sponzora, který produkci celé akce zaplatí. A tak i když je Roberts oficiálně nezaměstnaný, chudý rozhodně nebude.

www.madnomad.com
Etnická hudba je celkem častým materiálem, které vysílají internetová rádia, málokdy však v tak luxusním balením jako na téhle stránce. Jejich rádio najdete v nabídce Live365, ovšem i na samostatné stránce najdete spoustu zajímavé hudby ve formátu mp3 z oblastí jako je Mali a podobně. Kromě toho tu najdete ale také spoustu zajímavého čtení o národech, na které už Evropa dávno zapomněla.

www.weirdsville.com
Jiný druh minority představuje tato internetová radiostanice. Nabízí ten nejtvrdší americký metalový underground a podle vlastních slov je určena tak trochu pro „divné“ lidi. Kromě vysílání ve vlastním flashovém playeru nabízí k poslechu také celé alba od různých spřátelených umělců, mezi které patří například kultovní osobnost amerického metalu Rob Zombie.

www.dalailama.com
Pokud se o Čínu a její okolí zajímáte, určitě by vám neměla ujít jedna horká internetová novinka. Svou webovou stránku totiž na internet konečně umístil i čtrnáctý dalajlama. Najdete tu ovšem nejen jeho biografii i novinky, které tu zveřejňuje jeho sekretariát, ale také historii všech dalajlámů, fotogalerii i v angličtině psané filosofické statě a projevy.

www.lungta.cz
Zpravodajství i publicistiku o tibetském národu, krutě utlačované čínským mocenským aparátem, najdete ovšem i v češtině, třeba na stránkách Tibinfo. Stránky patří ke komplexu českých stránek o Tibetu, které vytvořilo občanské sdružení Lungta. Aktivistický mix obsahuje řadu zajímavých článků z tibetské historie i současnosti, stejně jako seznam podpůrných akcí tibetského exilu. Můžete na nich najít třeba také cestu, jak podpořit časopis pro tibetskou exilovou mládež, školu pro nevidomé v Lhase a klášterní školy v Ladaku.

cz.chinabroadcast.cn
A pokud byste chtěli objektivně přilít z druhého kotlíku, zajděte také na stránky čínského rozhlasu v češtině. Dozvíte se tu řadu aktualit ze všech oblastí života šťastného národa, kde každý může být minimálně kosmonaut. A vzpomenete si tak trochu na osmdesátá léta.

www.falungong.cz
O odvrácené straně hospodářského zázraku v Asii se můžete dočíst třeba na stránkách čínské sekty Fa Lun Gong. I když můžete mít pochyby o organizaci vedené člověkem, který o sobě tvrdí že je vtělením dalajlámy, je skoro tři tisíce mrtvých, kteří zemřeli v koncentračních táborech nebo na následky pobytu v nich, asi i pro vás poněkud nechutná dávka ateismu.

www.tibinfo.cz
Zpravodajství i publicistiku z oblasti jiné minority, krutě utlačované čínským mocenským aparátem, najdete na stránkách Tibinfo. Aktivistický mix obsahuje řadu zajímavých článků z tibetské historie i současnosti, stejně jako seznam podpůrných akcí tibetského exilu.

www.cybertown.com
Kromě vzkazu se na internetu můžete stát také členy nějaké komunity. A ten nejlepší zážitek budete mít, pokud si vyberete nějaký z 3D chatových komunit, jako je třeba tenhle japonský Sajbrtaun. Komunita má svá striktní pravidla, zákony a dokonce i vlastní ústavu a pokud projdete přihlašovacím martyriem, dostanete 3D avatar, se kterým se budete moct pohybovat po různých světech a komunikovat s podobnými lidmi jako vy.

www.zanpo.com
Internet však už nabízí místa i pro vyloženě kreativní jedince, kterým nestačí virtuální svět navštívit, ale chtějí si ho rovnou postavit. V tomto případě se vám po zaregistrování zpřístupní panýlky virtuální stavebnice a vy z nich můžete stavět náměstí, parky, prostranství či budovy, které se potom zapojují do širšího celku. Ve svých částech pak můžete nechat třeba hypertextový odkaz na vaši stránku.

www.hyperreal.org
Tento prastarý britský server vznikl spolu s taneční rave scénou a o ní také informuje. Kromě toho tu však najdete podrobné informace o drtivé většině nelegálních psychotropních látek, které se na narkomanské scéně objevují. Najdete tu i s tím souvislou legislativu, stejně jako linky na řadu webů, upozorňujících na úskalí a nebezpečí užívání drog.

www.extc.cz
Podobnou stránku, ovšem v čestině, najdete tady. Provozuje ji brněnské občanské sdružení Podané ruce a kromě řady zajímavých článků z oblasti přírodních i syntetických drog, ale třeba i různých závislostí, tu najdete poradnu, ve které se odborní pracovníci vyjadřují přímo k vašim dotazům.

www.drogovaporadna.cz
A v Čechách najdete ještě jednu stránku tohoto typu. Tentokrát jde o projekt pražského občanského sdružení Sananim a najdete tu velký archiv detailně popsaných účinků i negativních vlastností drog od kofeinu a nikotinu po heroin. Kromě toho si můžete kliknout na ikonku mozku a vydat se na animovanou pouť naprogramovanou ve flashi, na které se dozvíte, jak funguje mozek a také co v něm dělá většina tzv. nelegálních i pár legálních drog.

www.at149st.com
Pokud byste si chtěli doplnit vzdělání i co se týká vizuálního stylu hiphopu - tedy graffity - neměli byste minout při svém surfování třeba tuhle adresu. Najdete na ní totiž historii asi největší a nejslavnější scény, jakou sprejoví stříkači mají. Je to samozřejmě scéna newyorská a webovou adresu má podle ulice a zároveň stanice metra, kde existuje dodnes. V seznamu více než stovky writerů a několika desítek crew však najdete materiály i o zakladatelích tohoto žánru, kteří se spreji malovali už v osmdesátých letech minulého století.

www.tesone.net
V osmdesátých letech vyrůstala kultura graffity ze skutečného undergroundu na amerických předměstích. Na začátku třetího tisíciletí však už patří writeři mezi respektované umělce, kteří se živí tvorbou plakátů, log, ale i vlastních sprayovaných děl. Za zmínku stojí například internetové portfolio afroameričana Leona „Tes One“ Bedora, který sprejoval zdi na Tampa Bay od roku 1992. V roce 1999 se však naučil používat i počítač a opustil dráhu dobrodruha. Zůstal však zajímavým umělcem. Své obrazy sprejuje na dřevěné desky a na jeho stránkách si je můžete nejen prohlédnout, ale také koupit.

www.123klan.com
Počítačová grafika, především možnost pracovat s programem Flash, writery doslova pohltila a částečně je stáhla z ulic. Asi nejzajímavější ukázkou toho, co se stane, když dostane pouliční umění vektorovou dimenzi, je stránka francouzské writerské crew 123klan. Ta byla sice v počátcích silně ovlivněná newyorskou scénou, z níž jsme viděli ukázky před chvílí, ovšem nakonec se propracovala k vlastnímu stylu i k asi nejznámějšímu a výtvarnými kritiky nejoceňovanějšímu writerskému webu dnešního internetu. Ovšem na zdi sprejují dál.

www.thevirtualchurch.com
Internet se již zaplňuje podobnými institucemi, jaké existují v realitě, a tak tu najdete mimo jiné i virtuální kostely. Provozují je většinou britské reformistické křesťanské skupiny, můžete na nich obdivovat promyšlenou architekturu stránky stejně jako uživatelsky příjemné rozhraní a najdete na nich většinou modlidby či pasáže z bible, pravidelně updatované. Pokud se zaregistrujete, bude stránka svá sdělení personofikovat, což někomu může přijít příjemné, navíc se dostanete k některým kázáním, která vám jinak zůstanou skryta. Každopádně tu najdete i koutek pro dospívající.

www.churchoffools.com
Technologicky ještě vychytanější je další projekt britských reformistů, první on-line 3D kostel. No a návštěvností 41 000 věřících za jeden den se určitě řadí k nejúspěšnějším projektům tohoto typu. Můžete se v něm pohybovat, modlit i prohlížet si jeho vybavení. Na stránce projdete tutorialem, kde vám všechno vysvětlí a můžete si i stáhnout videa z obzvlášť povedených akcí.

www.dogchurch.org
Chrám slepého Čivavy je velmi milá a obskurní stránka. Najdete na ní pohledy mnoha náboženství a komentáře k mnoha kontroverzím, protože její autoři - ač křesťané - mají motto: Díky bohu si nemůžeme být jistí vším, v co věříme. Mix morálního relativismu a křesťanských myšlenek? Něco takového najdete jen na internetu.