Baletní gala #1, kterým zahájil nový šéf baletu Jihočeského divadla Lukáš Slavický své působení v Českých Budějovicích. Opilí & Iluze, dvě současné ruské hry v nastudování spolku Kašpar. Potmehúd a Hybaj ho! aneb současný slovenský tanec ve Studiu Alta. Režie M. Ciccotti

Obsah dílu

Přehrát vše

Ivan Vyrypajev (*1974) patří mezi nejznámější současné ruské dramatiky a v zahraničí je z nich pravděpodobně i nejhranější. Psát začal v devadesátých letech, kdy působil jako herec v divadle na Kamčatce, posléze založil v Irkutsku vlastní malý soubor. Jeho současné texty se ale setkaly s úspěchem až v Moskvě, kam se se svým pětičlenným souborem přestěhoval. Na evropská jeviště prorazil hrou Kyslík, která se hrála i u nás. V současnosti je na českých jevištích k vidění několik jeho textů. Divadelní spolek Kašpar se však rozhodl nastudovanou rovnou dvě jeho hry Opilí a Iluze.

Potmehúd, neboli podle slovníku slovenského jazyka též falošník, šibal či vtipkár je název nové inscenace, kterou zahájilo holešovické Studio Alta letošní ročník festivalu Hybaj ho!

V projektu Potmehúd obrátila pětice slovenských umělců žijících v Praze pozornost ke svým kořenům – k slovenskému folkloru. Výsledkem není pietní etnografická studie, ale osobitý exkurs do bohatství hudby a divokosti lidového tance. Jde o ryze současnou rezonanci historického odkazu skrze humor, citlivost i cynismus dnešních lidí.

Baletním gala zahájil v říjnu své působení v Českých Budějovicích nový šéf baletu Jihočeského divadla Lukáš Slavický. Gala neslo označení #1, což dává tušit, že Lukáš Slavický, který byl do konce minulé sezóny prvním sólistou Bavorského státního baletu, přišel do Budějovic s ambicí začlenit jihočeskou baletní scénu do středoevropského kontextu.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD
ŽánrMagazín