Špinarova variace na novelu A. Grina Jessie a Morgiana na jevišti Klicperova divadla v Hradci Králové, rozhovor s Petrem Nárožným, přehled nových inscenací českých divadel a širší nominace na Ceny Thálie. Režie J. Rudolfová

Obsah dílu

Přehrát vše

I když má Daniel Špinar rád film Juraje Herze, ve své autorské variaci, kterou nastudoval se souborem Klicperova divadla, vychází především z Grinovy novely. I proto není ústřední postava dvojrolí. Morgianu hraje Kamila Sedlárová a Claru Pavla Štorková. Nová inscenace Klicperova divadla v Hradci Králového pohledem jejího režiésera, diváků i kritického tria pořadu Divadlo žije!

Petr Nárožný je v českém divadelní světě výjimečný nejen proto, že svou činoherní kariéru zahájil až dvaačtyřiceti letech. Patří k mála hercům obdařených schopností analytického myšlení. Co si myslí, původem stavební inženýr, o současném českém divadle a světě?

„Lepší vražda nežli vředy“ – věta ze hry Killer, na kterou je její autor Jiří Pokorný nejvíc pyšný. V autorské režii ji můžete vidět v pražském A Studiu Rubín.

O razantní výklad základního titulu české dramatické literatury, Maryši bratří Mrštíků, se v Činoherním studiu v Ústí nad Labem pokusil Filip Nuckolls.

Tři komedie o nevěře v jednom večeru nabízí svým divákům Východočeské divadlo Pardubice. Veselohru „Mořská panna“ od Josefa Štolby, aktovku Emila Artura Longena „Pokoj za větrem“ a frašku Čeňka Šlégla a Jaroslava Marvana „Jen jednou za měsíc“ pod název „S cizí ženou v cizím pokoji“ spojili dramaturg Zdeněk Janál a režisér Lumír Olšovský. Záletní manželé jsou protoganisty i anglické frašky „Techtle mechtle aneb Když to jde, je to super… když ne, je to ještě lepší“, kterou v české premiéře režíroval Na Fidlovačce Tomáš Töpfer.

Slavná pařížská kurtizána s podlomeným zdravím Marquerite Gautier z románu Dáma s kaméliemi a ze stejně slavné opery La Traviata se vrátila na jeviště příbramského Divadla A. Dvořáka. Ve francouzské adaptaci z roku 2000 titulní hrdinku ztvárňuje Sabina Laurinová.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín