Magazín hudební tolerance z Moravy: Arditti Quartet – Klavírní duo De Stefano – perkusista Martin Grubinger – Litevský komorní orchestr. Režie P. Jirásek

Obsah dílu

Přehrát vše

Říjnové vydání magazínu Terra musica je věnováno brněnskému festivalu Moravský podzim. Ten letos překvapil odvážnější dramaturgií a neváhal nabídnout méně frekventovaná díla zejména repertoáru 20. století.

V první reportáži zaostříme na čtyřruční klavír bratrů De Stefano z Itálie. Slavný Arditti Quartet, soubor specializovaný výhradně na soudobou vážnou hudbu, tentokrát překvapivě provedl díla Johannese Brahmse a Arnolda Shönberga.

Také Brněnská filharmonie se blýskla pod taktovkou šéfdirigenta Aleksandara Markoviče provedením koncertu Witolda Lutosławského, jehož obtížného klavírního partu se ujal polský pianista Paweł Kowalski.

Do koncepce letošního ročníku zapadala třeba i díla Alfreda Schnittkeho a Osvaldase Balakauskase v podání Litevského komorního orchestru.

Téma 45. ročníku festivalu, dráždivé motto „De_kadence“, se proto snaží nacházet analogie, fenomény a tendence, které naplňují prostor mezi odsouzením starého a přijetím nového. Jde o neustálý rozpor mezi hudbou, která se již stala součástí a obrazem společnosti, a hudbou, která hledá nové cesty, bourá ustálené představy a nabízí jiná východiska.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P
ŽánrHudba