27 minut
Terra musica

27. října 2015

Obsah dílu

Jubilant Vladimír Válek — Nový objev muzikologa Petra Daňka — Cembalistka Edita Keglerová

Části dílu

01:25
Cembalistka Edita Keglerová
  Úvod pořadu patří miniportrétu mladé cembalistky Edity Keglerové. Tato interpretka má ve svých letech za sebou již velmi bohatou a úspěšnou koncertní i pedagogickou činnost. Zazní i několik ukázek z jejího posledního CD písní Jiřího Antonína Bendy, kde cembalo Edity Keglerové doprovodí sopranistku Ivanu Bilej Broukovou.
  08:15
  Nový objev muzikologa Petra Daňka
   A pak už se vydáme do světa hudební renesance. Seznámíme se s knihou „Historické tisky vokální polyfonie, rané monodie, hudební teorie a instrumentální hudby v českých zemích do roku 1630“, jež vyšla na jaře tohoto roku. Autor knihy, muzikolog Petr Daněk, pohovoří o vzniku a obsahu knihy, představí vzácný konvolut tisků z počátku 17. století a tisk skladeb Orlanda di Lasso, ukáže jejich zvláštnosti a zmíní i další tisky, které byly v souvislosti s přípravou a vydáním knihy objeveny. Mezi nejvýznamnější objevy, k nimž došlo při přípravě jmenované knihy, byl nález houslového partu ritornelů ke sbírce písní Loutna česká Adama Václava Michny z Otradovic. Příspěvek uzavře ukázka jedné z písní v interpretaci souboru Ensemble Inégal s jeho vedoucím Adamem Viktorou.
   12:23
   Jubilant Vladimír Válek
    Letošní osmdesátník, dirigent Vladimír Válek, je nerozlučně spjat se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, v jehož čele stál jako šéfdirigent celých 26 let. Byl však také hostujícím dirigentem i šéfdirigentem v několika zahraničních i českých tělesech, mimo jiné i v České filharmonii. Společně se ohlédneme za jeho bohatou uměleckou dráhou a navštívíme slavnostní koncert k jeho 80. narozeninám.
    Přehrát celé video
    Stopáž27 minut
    Další díl
    10. listopadu 2015

    Terra musica na sociálních sítích

    Napište nám