Letní hudební festivaly v Roce české hudby

Obsah dílu

Přehrát vše

První pražské poprázdninové vydání magazínu Terra musica přináší postřehy ze zajímavých a atraktivních českých letních hudebních festivalů, které se uskutečnily v právě probíhajícím Roce české hudby. Mezinárodní hudební festival Kutná Hora uvedl nejen díla skladatelů české moderny Josefa Suka, Vítězslavy Kaprálové, Bohuslava Martinů či Vítězslava Nováka, v podání našich předních sólových a komorních hráčů, v čele s neúnavným uměleckým ředitelem festivalu Jiřím Bártou, ale třeba i dramaturgicky zajímavou minimalistickou skladbu Gavina Bryarse, a to s významnými hosty ze světa moderního jazzu – Miloslavem Vitoušem a Danem Bártou.

Z Kutné Hory se přeneseme do Českého Krumlova. Zdejší festival přinesl spoustu hudebních ochutnávek, mezi nimi třeba Poctu Janu Dismasu Zelenkovi v podání Collegia 1704, či koncert harfistky Jany Bouškové a korejské flétnistky Jae-A Yoo. Jejich program z posledních tří set let světové hudby přinesl také jednu dramaturgickou lahůdku – netradiční zpracování motivů z Mé vlasti Bedřicha Smetana pro harfu sólo.

Závěrečný koncert 50. ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena Teplice k šestisetletému výročí usídlení židovské menšiny v tomto kraji, připravili organizátoři spolu s festivalem Uprostřed Evropy. V teplickém koncertním sále vystoupili se Severočeskou filharmonií, za řízení Charlese Olivieri-Munroa, Dominika Weiss Hošková a Jan Simon.

Smetanova Litomyšl v Roce české hudby 2014 byla doslova napěchována zajímavými představeními a koncerty. Je to festival, který si drží svou vysokou dramaturgickou a interpretační úroveň. Spokojení a vděční návštěvníci to náležitě dokáží ocenit a každoročně se na „svůj“ festival rádi vracejí.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD
ŽánrHudba