Magazín o hudbě plný zajímavých událostí a osobností. Baletní Miniatury ve Stavovském divadle – Petr Zuska – Opera Romeo a Julie v Ostravě –
Loutnista Jan Čižmář – Koncert Kate Lindsey v Praze – Dan Bárta a Epoque Quartet

Obsah dílu

Přehrát vše

Již tradičně se na repertoár Národního divadla vracejí baletní Miniatury. Jde o večer složený z aktuálních subtilnějších choreografií, výsledek choreografické dílny mladých tvůrců, kteří pracují na profesionální půdě řadu let a jsou současnými členy či sólisty baletního souboru. A právě o Miniaturách, ale nejen o nich si budeme povídat s naším dnešním hostem uměleckým šéfem baletu Národního divadla Petrem Zuskou.

Lásku Romea a Julie známe z mnoha podob. Tentokrát Vám ji nabídneme v podobě slavné opery Charlese Gounoda, která měla světovou premiéru v pařížském Théâtre Lyrique 27. dubna 1867. Současnou inscenací se do opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě vrací se svým týmem režisér Peter Gábor, který zde v minulé sezóně zaznamenal velký úspěch s Giordanovou Fedorou.

Jan Čižmář, coby vyhledávaný hráč na historické nástroje loutnu, theorbu nebo kytaru, vystupuje po celém světě s renomovanými hudebními tělesy, jakými jsou Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra of the 18th Century a Collegium 1704. Často vystupuje také jako sólista s barokním nebo renesančním programem. My vám jeho široký repertoár představíme v krátkém portrétu.

Atraktivní americká mezzosopranistka Kate Lindsey, která debutovala v newyorské Metropolitní opeře v roce 2005, v současnosti vystupuje na prestižních operních scénách po celém světě – např. v Los Angeles, San Francisku, Londýně, Paříži, Mnichově či Curychu. V Praze s úspěchem nabídla pestrý program ze známých oper Mozarta a operet Offenbacha a Lehára.

Nabídneme také nový společný projekt Dana Bárty a smyčcového kvarteta Epoque Quartet. Můžete se tak těšit na zcela nové aranžmá skladeb, které původně vznikly pro festival Viva Musica v Bratislavě.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrHudba