Proslulý bývalý komisař v poválečném chaosu bývalé Jugoslávie. Epizoda z německého kriminálního cyklu (1998). Hrají: G. George, S. Groth, J. Leysen, S. von Borsodyová a další. Režie Mark Schlichter

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Bývalý kriminalista Horst Schimanski se z Belgie vrací razantně do Německa, když obdrží úřední dopis, že mu jeho gáže nebude vyplácena převodem, ale na policejní pokladně. Rozlícený na úřadě nepochodí, ale řešení jeho problému mu slíbí Julia Schäferová, nástupkyně Ilsy Bonnerové na postu státní návladní. Schimanski se na oplátku vydává do Chorvatska, kde má pátrat po zmizelém německém vojákovi Christianu Wörnerovi. V zemi zbědované nedávno ukončenou občanskou válkou nachází nejen obyčejné obyvatele s velkými jizvami na tělech i na duších, ale také soudního patologa Gordona, který zde z pověření mezinárodního soudního dvora v Haagu vede odkrývání masových hrobů. Ačkoli se pomalu do životů lidí začínají vracet obyčejné každodenní starosti doby míru, na druhou stranu zde pevnou rukou vládnou milice složené z vojáků a žoldáků, kteří ještě nedávno páchali nepředstavitelná zvěrstva ve jménu války. Schimanského pátrání sice opakovaně vede k závěru, že Christian Wörner zahynul během války, ale fakt, že bývalému kriminalistovi evidentně někdo usiluje o život, značí, že pravda bude jiná.

Den matek náleží mezi nejpůsobivější epizody v rámci cyklu Schimanski. Tvůrci využili postavu populárního vyšetřovatele, aby poukázali na bezútěšnou situaci v poválečné bývalé Jugoslávii a současně otevřeli nelehké téma zvěrstev a genocidy, k nimž v teprve nedávno skončeném konfliktu na evropském kontinentu docházelo. Natáčení probíhalo přímo v Chorvatsku, dokonce ve spolupráci s jednotkami SFOR, a v řadě scén se s působivým efektem využívá reálných lokací válkou zničených vesnic a měst.

Originální názevSchimanski / Muttertag
Stopáž89 minut
Rok výroby 1991
 ST
ŽánrSeriál