Přehled dílů

alternative text

Dvorky Jana Honsy

Před sto lety chodil po Praze a kreslil zapomenutá zákoutí a hlavně staroměstské a malostranské dvorky. Mnoho z nich už neexistuje. Výjimečnou kolekci vytvořil malíř Jan Honsa

alternative text

Knorův statek

Za minulého režimu už to vypadalo, že ruinu historického Knorova statku v Dolních Chabrech shrábnou buldozery. Po roce1989 statek restituovali původní majitelé a obnovili jeho slávu

alternative text

Dvorky Prahy 6

Akce Živé město už poněkolikáté otevřela lidem jindy uzavřené dvorky na celém území Prahy 6. Několik jsme navštívili a nasáli pro diváky tamní atmosféru

alternative text

Toulcův dvůr

Ekologické středisko Toulcův dvůr funguje ve staré Hostivaři už přes dvacet let. Statek má ale mnohem delší historii včetně hospodaření rodiny Toulcových, po nichž se dosud jmenuje

alternative text

Dvorek Terronská

Velmi aktivní je První bubenečská dvorní společnost. V neděleném vnitrobloku pořádají její členové obrovské množství akcí od promítání večerníčků až po štědrovečerní zpívání

alternative text

Dvorky církevní školy

Přímo uprostřed Prahy v Petrské čtvrti leží dva malebné dvorky se zajímavou historií. Spojuje je jejich současný uživatel-církevní Veselá škola

alternative text

Dvorek Hollar

Studenti Fakulty sociálních věd přestavěli staré garáže na kavárnu a oživili celý dvůr paláce Hollar. Ve vnitrobloku pořádají spoustu kulturních akcí pro sebe i své hosty.

alternative text

Dvorky pražských pivovarů

Pro reportáž jsme vybrali ty pražské pivovary, které mají k dispozici vnitroblokovou zahradu. Nejen v samotném centru, jako na Národní třídě ale třeba i pivovary při klášterech v Břevnově a na Strahově.

alternative text

Školní dvůr Kubelíkova

Bývalo tu gymnázium, které studoval a nedostudoval pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert. Inspiraci pro své úspěšně zfilmované knihy tu coby student čerpal Jaroslav Žák. Uzavřené atriové hřiště a velká zahrada.

alternative text

Pivovarský dvůr U Fleků

Staletá historie prosycená vůní piva dýchá z každého koutku členitého dvoru historického pivovaru. Stará technologie a originální receptura láká do dvora tisíce lidí. Je tu i muzeum piva. Právě tady se scházeli Němci z obou rozdělených zemí.

alternative text

Dvorek Jana Zajíce

První dvorek, na který jsme se s naším seriálem vrátili. Majitelka výjimečné botanické zahrady Kateřina Ebelová si totiž pronajala další kus vnitrobloku. Tady chystá mimo jiné letní kino i další kulturní akce.

alternative text

Dvorek Josefa Dufka

Tradiční akce na dvorcích dolního Žižkova si klade za úkol posilování sousedské pospolitosti. Centrem dění je dvorek domu Pod Vítkovem 1 i se starou obecní studnou a klasickými žižkovskými pavlačemi.

alternative text

Vnitroblok domu na Evropské ulici

Obrovitý a až na výjimky nedělený vnitroblok. Součást urbanistické koncepce architekta Antonína Engela. Za První republiky tu lidi pěstovali tabák, později se tady sportovalo a družilo. Teď sem chodí jen pár lidí venčit psy.

alternative text

Usedlost Ladronka

Už Karel IV. tu vybudoval viniční lis. Název získala pevnostně sevřená usedlost po jednom ze svých majitelů-hraběti z Lacrónu. Bývala tu oblíbená výletní hospoda a dlouhá léta tu sídlili squateři. Teď je Ladronka centrem sportovního areálu.

alternative text

Dvorek U Řečických

Býval to ještě před několika desetiletími velice živý dvorek, kde se každou neděli hrálo a zpívalo. Malé Opočno ho nazývají současní obyvatelé. Na půdě přilehlého domu měli svou pozorovatelnu estébáci

alternative text

Dvorky pražských věznic

Nejen rozlehlé dvory pankrácké věznice s temnou minulostí politických vražd. Teď jsou tu skleníky nebo hasičská nádrž. Taky připomínka dávné Svatováclavské trestnice, která kdysi stávala tam, co teď prochází Resslova ulice.

alternative text

Dvorek Jindřišská a další školní dvorky a zahrady

Mimořádná zahrada uprostřed města rozdělená na dvě části – jedna slouží jako farní zázemí, druhá přilehlé, kdysi církevní, školce. V reportáži jsou i další vnitroblokové zahrady mateřských škol Prahy 1.

alternative text

Dvorek ČVUT na Karlově náměstí

Dvorek, obklíčený školními budovami s mimořádně dlouhou historií vzdělávání. Býval tu klášter s kostelem svatého Petra a Pavla, Vojtěch Hynais tu v boudě na dvorku maloval oponu Národního divadla. ČVUT chystá oživení celého prostoru.

alternative text

Dvorek Stupkova 8

Obyvatelé čtyř domů ve Stupkově a Osadní ulici scelili své zaprášené dvorky a vytvořili velkou okrasnou zahradu. Středobodem sousedských posezení a dětských her jsou dřevěný altán a obří pískoviště.

alternative text

Dvorky seniorských domů

Středisko sociální péče Prahy 1 sídlí na exkluzivních adresách. V Týnské ulici i v ulici U zlaté studně mají senioři k dispozici malebné dvorky, kde pořádají nejrůznější akce.

alternative text

Příběh dvorů hlavní pošty v Jindřišké ulici

I současná honosná odbavovací hala bývala dvorkovým překladištěm, plným koňských povozů. Už za Karla IV. tu bývala bylinkářská zahrada.

alternative text

Dvorek Petrská 21

Miniaturní dvorek s popelnicemi a garáží proměnili obyvatelé v kvetoucí zahradu s terasou pro posezení. Dům se slavnou opravnou hudebních nástrojů a bydliště slavných muzikantů.

alternative text

Dvorek Kamenická 35

Nájemníci opravili dům i zahradu, kterou se kdysi dalo procházet až k obchodnímu domu Brouk a Babka. Rondokubistický dům s vlastními webovými stránkami.

alternative text

Dvorek Betlémská kaple

Architektonicky ojedinělou stavbu – mix kubizmu a secese od architekta Emila Králíčka – skrývá ve vnitrobloku obyčejný činžák v Prokopově ulici na Žižkově. Evangelická Betlémská kaple.

alternative text

Dvorky pražské záchranné služby

Kudy putovala po Praze záchranná služba. Slavné sídlo, známé i z populárního seriálu na třídě Dukelských hrdinů, bývalé žižkovské stanoviště a současný centrální výjezdní dvůr na Smíchově.

alternative text

Dvorek Vodičkova 35

Hned tři slavné architekty spojuje malý barokní dům utopený mezi paláci Vodičkovy ulice. Uvnitř skrývá nebývale dlouhou zahradu, kterou teď noví nájemci oživují. Parcela nezapře gotický základ.

alternative text

Dvorek Komenského náměstí

První velká škola na Žižkově stojí na místě dávné zoologické zahrady. Jako jedna z mála budov v okolí odolala buldozerům ze sedmdesátých let.

alternative text

Žižkovské mezidvorky

Svou Betlémskou kapli má i Žižkov.

alternative text

Dvůr domu U Zlatého stromu

Zalidněný arkádový dvorek zvěčnělý malířem mizející Prahy Václavem Jansou.

alternative text

Dvůr Seifertova 3

Unikátní skála místem inspirace Sňatků z rozumu

alternative text

Dvorek Ruzyňský statek

Starý zemědělský dvůr zkouší vzkřísit potomci hospodářů

alternative text

Dvorek v Ruské ulici

Vršovický dvorek roku s obří rozlohou

alternative text

Dvorek Petrská fara

Zabíjačka na farní zahradě

alternative text

Dvorek U Věžníků v Hybernské

I hotelový dvůr má svou historii

alternative text

Dvůr Bělehradská 53

Obnovený dvorek s vlastními péefkami a vánočním zpíváním

alternative text

Dvorek Hagibor

Nejnovější uzavřený vnitroblok s pohnutými vzpomínkami obyvatel

alternative text

Dvorek Bartolomějská

Pozůstatky středověkého opevnění v policejním areálu

alternative text

Dvorek Holečkova 61

Smíchovská oáza s pravidelnými módními přehlídkami

alternative text

Dvůr Vinohradského pivovaru

Bývalý pivovarský dvůr s filmovými ateliéry

alternative text

Dvůr v ulici Karoliny Světlé

Koňská koryta a uvazovací kamenné sloupy vedle Národního divadla

alternative text

Dvorek Kubelíkova 48

Nenápadný dvorek s výjimečnou filmařskou historií

alternative text

Dvorek na Jánském vršku

Zmizelá sousedská idyla pod Hradčany

alternative text

Dvorek Heřmanova 51

Dvůr bez prvoplánové krásy, ale s vinobraním

alternative text

Vítkova ulice

Rodinná zahrada stavitele Nekvasila

alternative text

Dvorek na Floře

Klukovská parta se dosud schází

alternative text

Dvorek v ulici Jana Zajíce č. 7 na Letné

Botanická zahrada uprostřed Letné