Porchetta

Italská vepřová roláda s bylinkami

vepřový bok bez kosti
větší množství soli
muškátový oříšek
česnek
rozmarýnu
pepř

Do masa vmasírujeme vodu a sůl – tou v tomto případě nešetříme.

Jedinečnou chuť získá roláda díky bylinkám a koření. Patří k nim sůl, muškátový oříšek, česnek, rozmarýna a pepř. Vše tedy důkladně posypeme bylinkami, kořením a prolisovaným česnekem.

Maso je třeba upravit (to znamená oříznout) tak, aby žádný konec při zarolování nepřečníval.

Roládu sešijeme pomocí řeznické jehly a provázku. Maso ještě pevně ovážeme a můžeme péct – před tím ale ještě několik tipů:

Trik italských kuchařů spočívá v tom, že do trouby se vloží pekáč s vodou. Tím se zabrání vysušení masa a porchetta získá pověstnou křupavou kůrku. Do masa ostrým nožem naděláme hlubší zářezy, aby mohl vykapat přebytečný tuk. Oba konce rolády obalíme alobalem, aby se libové maso uvnitř nevysušilo.

Porchetta se peče čtyři a půl hodiny při teplotě sto osmdesát až sto devadesát stupňů. Záleží ovšem na velikosti rolády a zkušenostech s troubou, ve které se maso připravuje.

Po upečení z masa ostrým nožem odkrajujeme tenké plátky. Porchetta se podává jako italský sendvič neboli panini. Spodní část potřeme hořčicí. Do sendviče vložíme pečené vepřové maso. Nesmí chybět pár kousků upečené kůrčičky a správně ani plátek ovčího sýra pecorino.

Porchetta

Porchetta

Ohodnoťte tento recept: 

21 hlasů

Bylinky v tomto receptu:

Další recepty Celý díl