Jeruzalém západu, světové centrum diamantů, město Rubense, čokolády a módy. Druhé největší město Belgie vám předstvaví Jitka Ježková

Posh je zkratka označení lodního lístku. Port Out Starboard Home, tedy: “ven levobok, domů pravobok”. Vzniklo v dobách, kdy bohatí cestující jezdili do Asie a při cestě tam obývali kajuty na levoboku a opačně. Za tuto výsadu si museli náležitě připlatit, z čehož vzniklo označení posh pro něco, co je nóbl nebo snobské. Jitka při cestě do nejvíc “posh” belgického města využila vlak. Neodolala totiž pokušení začít antverpské dobrodružství na jedinečném nádraží. Patří mezi deset nejpůsobivějších nádraží na světě a přezdívá se mu železniční katedrála. Dalo by se říci, že vše dobré, co Antverpy potkalo, připlulo po řece Šeldě. Mít ve středověku velký přístav znamenalo vždy záruku prosperity. V centru města okamžitě zjistíte, že prosperitu zaručuje Antverpám přístav neustále. Nádherné historické domy kontrastují s moderní architekturou. Ale tento kontrast neruší. Naopak. Dávají městu další rozměr. Jitka se ale zaměří hlavně na historii. Třeba katedrála Panny Marie je nejvýznamnější římsko-katolický chrám nejen v Antverpách, ale v celé Belgii. A uvnitř skrývá vzácné malby antverpského malíře, jehož věhlas zasáhnul doslova celý svět. Říká se o něm, že se vypracoval z malíře králů do krále malířů. Jde o Petra Paula Rubense. Navštívíme i jeho dům, který si sám navrhnul. V největší židovské čtvrti v Evropě se seznámíme s broušením diamantů. Je toho tolik, co se tu dá objevit!

Antverpy nejsou tak starobylé jako Bruggy. Tak významné jako Brusel. Ani uvolněné jako Amsterdam či moderní jako Rotterdam. Nehýří mládím jako Gent. Neohromují okolní krajinou jako Utrecht. Ale od každého z těchto měst, jako by si vzaly něco, co jim vyhovovalo, co dokázaly přetvořit do svébytné podoby města, které je tak trochu starobylé, tak trochu významné, tak trochu uvolněné i moderní. Výsledkem je přitažlivá a navýsost noblesní vlámská metropole. Posh Antverpy.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD
ŽánrDokument