Ceny paměti národa

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 29  
Sdílet
| Poslat odkaz
Klikněte pro větší obrázek

Dana Němcová

„Nechtěla jsem, aby si děti řekly: Proč jste si to nechali líbit?“

Když začal komunistický režim kriminalizovat členy skupiny The Plastic People of the Universe a další undergroundové umělce, byla to právě Dana Němcová s manželem Jiřím, kdo pro zatčené organizoval podporu mezi významnými, protirežimně orientovanými osobnostmi české vědy a kultury. Z této činnosti se posléze fakticky zrodila Charta 77, kterou manželé Němcovi, jedni z jejich iniciátorů, podepsali mezi prvními.

„S Plastiky už vůbec nešlo o hudbu, ale o to, že bolševik vyjel po zárodcích svobody, po vlasatcích a muzikantech. To byl pro mě důvod, proč se za ně postavit.“

„Já si vzpomínám, že pan profesor Patočka šel se mnou za Jaroslavem Seifertem, aby také podepsal podporu pro stíhané hudebníky, což byla úspěšná mise a velice příjemné setkání. Ale pak si vzpomínám, že když se profesor Patočka snažil získat pro Chartu některé své kolegy v akademických kruzích, o jejichž postoji věděl, tak se se zlou potázal.“

Byt Němcových v Ječné ulici tzv. Jéčko se v té době stává jedním z klíčových neformálních míst setkávání opozice.

„Kdokoli šel kolem, zastavil se u Němců v Ječné, i my mimopražští jsme se v Jéčku stavovali. Sedávalo se v kuchyni, kde Dana vařila. Škrabali jsme brambory a Dana nám sdělovala, co je nového, kdo je na tom špatně, kam by se mělo zajet a koho navštívit. Pošeptala nám, kde bude příští koncert Plastiků… Její obědy byly nafukovací, mohly být pro sedm, ale i pro dvaadvacet lidí,“ vzpomíná písničkář Sváťa Karásek.

K prvnímu výslechu na Ruzyni si StB předvolala Danu Němcovou v den jejích narozenin, 14. ledna 1977. Následoval vyhazov z práce, domovní prohlídky, opakované předvolávání k výslechu a soustavná šikana. Přesto už rok po Chartě 77 založila Dana Němcová spolu s některými dalšími signatáři Charty Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který dokumentoval případy perzekuce a posílal o nich zprávy do zahraničí. V roce 1979 byla Dana Němcová zatčena a strávila půl roku ve vazbě; v říjnu ji podmíněně odsoudili za podvracení republiky a roku 1980 byl na několik měsíců uvězněn manžel Jiří. V té době už vychovávali sedm dětí.

„Advokáta jsem měla ex offo, který mě ubezpečoval o tom, že pokud vyváznu se třemi roky, můžu být šťastná. Tak jsem počítala s tím, že to bude nějaký flastr. Pak přišel ale ten prokurátor při uzavírání spisů a s pohledem na toho vyšetřovatele a na mě, jestli tady bude nějaké prohlášení… Protože věděli, že teda děti… A já jsem se teda trošku bála, aby děti neměly problémy, ale byly v péči všech přátel a bylo to velmi dobré, to přesvědčení o solidaritě, která fungovala za všechny prachy.

Mnohem hůř snášel tlak režimu a znemožnění smysluplné práce Jiří Němec – jako šedá eminence a koordinátor dění kolem Charty 77 a zároveň velice jemný člověk byl vystaven velkému psychickému nátlaku a v roce 1983 emigroval do Vídně.

„Jiří chtěl ve Vídni podpořit vydávání spisů profesora Patočky. Chtěl, abychom šli spolu, ale tehdy jsem já měla tady rozdělané věci.“

Rozdělanou věcí byla především činnost ve VONS a v Chartě 77, jejíž mluvčí se v roce 1989 stala. V lednu téhož roku byla zatčena, když šla jako mluvčí Charty 77 položit květiny k pomníku sv. Václava.

Společně s maďarskými disidenty jsme v létě vydali prohlášení, kde se psalo: ‚Dny komunismu jsou sečteny.‘ Tehdy mne ani nenapadlo, že k tak blízkému datu.“

Po listopadu 1989 působila Dana Němcová jako poslankyně Federálního shromáždění a ve Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Je jednou ze zakladatelek Poradny pro uprchlíky a Českého helsinského výboru. Uprchlíkům a migrantům věnovala 15 let svého života.

Stopáž: 60 minut – Rok výroby: 2013 – L  HD
Žánr: Hudba
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje