Ceny paměti národa

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 29  
Sdílet
| Poslat odkaz

Sledujte v přímém přenosu příběhy hrdinů, kteří měli odvahu postavit se zlu. Předávání cen paměti národa moderuje Jakub Železný. Režie David Sís

Klikněte pro větší obrázekLetošní ceny Paměti národa budou slavnostně předány 17. listopadu na pražském Žofíně čtyřem statečným osobnostem, které měly odvahu postavit se zlu – iniciátorce Charty 77 Daně Němcové, respektovanému akustikovi a přeživšímu holokaustu Felixi Kolmerovi, odbojáři Františku Wiendlovi a politickému vězni a spisovateli Jiřímu Stránskému. V rámci slavnostního večera budou mít premiéru hrané filmové portréty letošních laureátů, natočené mladými filmaři pod vedením světoznámé režisérky Agnieszky Holland. „Nechtěli jsme glorifikovat, chtěli jsme zachytit konkrétní momenty odvahy a statečnosti v životech těchto lidí.” přibližuje vznik filmů Agnieszka Holland.

Klikněte pro větší obrázekLaureáty vybrali již počtvrté od roku 2010 tisíce členů Klubu přátel Paměti národa spolu s osobnostmi z kolegia sbírky Paměť národa jedné z největších pamětnických sbírek v Evropě, ze které čerpá také populární série Českého rozhlasu Plus „Příběhy 20. století”. Pořadateli večera jsou neziskové sdružení Post Bellum, Český rozhlas, Česká televize a Ústav pro studium totalitních režimů.

Klikněte pro větší obrázekMezi námi stále žije mnoho odvážných lidí, kteří čelili represím, bojovali za svobodu nebo šli prostě proti proudu a nesli za to následky. Chceme, aby se na ně nezapomnělo a proto jejich příběhy zaznamenáváme ve sbírce Paměť národa. Zejména v dnešní společensky a politicky turbulentní době chceme jejich osudy inspirovat a také jim poděkovat. Proto udělujeme ceny Paměti národa,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum.

Klikněte pro větší obrázekAutory filmových portrétů letošních laureátů jsou mladí režiséři Olmo Omerzu (Pevnost, film o Felixi Kolmerovi v hlavní roli s Liborem Kovářem), Petr Hátle (Den a světlo, film o Daně Němcové v hlavní roli s Magdalénu Sidonovou), Viera Čákanyová (Ráno, film o Františku Wiendlovi v hlavní roli s Davidem Macháčkem) a Lukáš Kokeš (Díra, film o Jiřím Stránském v hlavní roli s Miroslavem Pánkem). Agnieszka Holland měla nad natáčením uměleckou supervizi, spolupracovala s režiséry na přípravě scénářů a připomínkovala nesestříhané verze filmů.

Ceny předají Zdeněk Svěrák, Kryštof Hádek, Hynek Bočan a Magdalena Sidonová. Za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru vystoupí Anna K., David Koller, Lenka Dusilová, Bára Poláková, Gipsy.cz, Ivan Hlas a Natálie Kocábová. Večer moderuje Jakub Železný.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Makešová T. 19. 11. 2013 21:41

  NedĂ­vám se na pĹ™edávánĂ­ všelijakĂ˝ch cen, ale tentokrát jsem udÄ›lala vĂ˝jimku.Ta…

 • Martin VotoÄŤek 19. 11. 2013 18:48

  Příjemné

  Bojovat za svobodu se vĹľdy vyplatĂ­ a tito lidĂ© jsou toho jasnĂ˝m dĹŻkazem.MusĂ­ n…

 • Kalaba a kamarádi z Rokycan 19. 11. 2013 06:19

  Skvělý pořad

  DÄ›kujeme ÄŚeskĂ© televizi i Post Bellum. Nedovedu si pĹ™edstavit, Ĺľe by tento poĹ™…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 60 minut – Rok výroby: 2013 – L  HD
Žánr: Hudba
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje