Dějiny trampingu jsou vlastně dějinami českého národa za uplynulých sto let. Je v nich vše – nabytá svoboda i její opakovaná ztráta, prosperita i krize, budování a zapomínání demokracie, drobné lidské osudy, selhání, kolaborace, ale i velká hrdinství. Tramping se totiž svým způsobem dotkl každého z nás. Devátý díl cyklu líčí, jak probíhalo uvolnění atmosféry ve společnosti koncem šedesátých let vzhledem k trampskému hnutí. Režie V. Křístek

Ze světa k nám dorazil fenomén té doby – autostop. Přichází uvolnění 60. let, režisér Pavel Brezina natáčí dokument Potlach, v němž hrají členové Zlatého klíče v čele s bratry Ryvolovými, Kapitán Kid, Jan Krisťák Čapek, a do lesa je autostopem (!) dovezeno piáno, aby tak bylo dokumentováno, že je to typický trampský nástroj… Pavel Brezina ještě stačí v ČST natočit Dobrodružství šesti trampů. Začínají vycházet trampské časopisy, z Brna se ozývá první trampské rozhlasové vysílání, znovu vycházejí Rychlé šípy a nové díly kreslí banjista Greenhornů Marko Čermák. Trampové mohou nahlas říct, kolik generací svým mravním étosem oslovilo dílo Jaroslava Foglara.

Obnovuje se Junák, trampský Jack London Club, vzniká Česká tábornická unie – a v polovině roku 1970 ta hra na demokracii končí. To jaro bylo příliš krátké.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2014
 P ST HD
ŽánrDokument