Autentickým světem českých cirkusů a varieté provází legenda české pantomimy, Ctibor Turba. Tento díl je věnován velkým turné a zahraniční prezentaci československých cirkusů ve světě (2004). Připravili V. Novák a B. Rychlík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Devátý díl cyklu je věnován zahraničním cestám československých cirkusů, respektive skupin vybraných artistů po světě. Ani po vztyčení železné opony se svět československým artistům a akrobatům neuzavřel, naopak stát jim poskytl možnost vycestovat se svými čísly do exotických krajin. Zahraniční štace v režii zestátněného podniku však byly mnohdy větším dobrodružstvím, než krkolomné výkony v manéži.

Podstatná část dílu je věnována několikaměsíčnímu turné Československého cirkusu po Japonsku, Barmě a Indii. Autentické výpovědi účastníků tohoto náročného zájezdu (Karel Hasse, Pepi Jarů, manželé Mrázkovi, Rasüna Jarů a jiní) jsou kombinovány s ukázkami z dokumentárního snímku Oldřicha Lipského a Ivana Friče „Cirkus jede“ i se soukromými filmovými archivy artistů.

Nejčastějším cílem pro československé artisty byl nicméně Sovětský svaz, který si mnozí z nich spojují s absurdními historkami – podělí se o ně Ivan Ringel, „Bilbo“ Reidinger, Gustav Kůra a bratři Navrátilové. Připomenuty však budou i výjimečné cesty za oceán, které se podařily rodině Wolfů či zápis provazochodce Ladislava Kaisera do Guinessovy knihy rekordů. S cestami však souvisí i rozhodnutí opustit zemi a najít svobodnější podmínky pro cirkusové umění v emigraci. O této zkušenosti bude vyprávět drezér Jaro Frank a rodina Fialova.

Vzpomínky opět doplní vystoupení mima Ctibora Turby, která tentokrát budou rekonstrukcí výstupů klauna Dimitryho.

Stopáž58 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrDokument