Svět romantiky, fantazie, dobrodružství, ryzího komediantství a umění, nebo jen pouťová atrakce pro ukrácení chvíle? Co víc patří k cirkusům? Kde se vzaly v českých zemích a na Moravě, jak dlouhou mají tradici, co všechno prožily a jaká je jejich dnešní tvář? Jaký byl a je život v maringotkách či karavanech, harcujících se od jara do listopadu po světě? Na tyto a mnoho dalších otázek nabídne odpověď desetidílný dokumentární seriál o historii českých cirkusů a varieté, který pro Českou televizi natáčí režisér Břetislav Rychlík. Spoluautorem seriálu je Vlastimil Novák, umělecký šéf činohry mosteckého divadla.

Průvodcem všech deseti dílů je Ctibor Turba, neboť jeho vztah k cirkusovému prostředí a speciálně cirkusovým klaunům je nesmírně vřelý a citlivý a on sám je mezi cirkusáky velice respektovanou osobností.

„První cirkusy se rodily spojením loutkářů a majitelů malých zvěřinců. První český cirkus byl cirkus Beránkův, který byl dokonce v polovině 19. století největším cirkusem ve střední Evropě. Zní to možná neuvěřitelně, ale dodnes existuje po Čechách a Moravě přes 20 rodinných cirkusů. Deset hodinových dílů zahrne období let 1825 až 2000, pochopitelně včetně smutné etapy znárodňování cirkusů, kdy, a to se málo ví, se střílela i zvířata,“ říká režisér Rychlík.

„Cirkus je téma srozumitelné pro všechny generace i sociální vrstvy. Chceme si pospíšit, dokud ještě žijí pamětníci starých soukromých cirkusů, legendárních principálů ale i časů bídy. V seriálu se proto objeví staří artisti z rodin, mezi nimiž nemohou chybět Berouskovi, kteří už vychovávají sedmou cirkusovou generaci, Kočkovi, Junkovi, Kaiserovi, Kludští… Jen jednu kuriozitu. Jeden z členů slavného rodu Kludských měl prý 20 synů. Tři zahynuli a jednoho z nich roztrhal lev ve svatební den. Mladý muž vstoupil do klece mezi zvířata ve svatebním obleku. Ta vycítila změnu a jedno svého drezéra zabilo před zraky nevěsty a svatebčanů…“

Ctibor Turba
herec, režisér a pedagog

Ctibor Turba

* 16. 10. 1944