Tereza Brdečková hovoří s lidmi, kteří mají víc za sebou než před sebou (2003). Režie Z. Tyc

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Skoro renesanční postava, muž mnoha talentů, zálib a schopností, k nimž ale patří i tvrdá hlava a nechuť k ústupkům - což pro druhou polovinu 20. století v Československu nebyla vždy výbava, zaručující úspěch. Mnozí si dnes pamatují jeho jméno z titulků filmů, jako bylo Krejčíkovo Svědomí a Týden v tichém domě. Jako scenárista či spoluautor je podepsán pod legendární Cestou do pravěku, spolupracoval na Vynálezu zkázy, s K. Kachyňou připravil film Práče a mnoho dalších.

Hlavní okruhy jeho zájmů jsou nesourodé jen zdánlivě: jazyk, filosofie, film a loutky. Když bylo nejhůř, živil se překlady. U V. Černého začal studovat srovnávací literaturu. S pomocí J. Krejčíka se dostal za války k filmu. Po válce pokračoval ve studiích a stal se filmovým dramaturgem. Z politických důvodů byl ale z Barrandova vyhozen a těžce se probíjel jako scenárista na volné noze. Disertační práci "Film a slovesné umění" mu zabavili při domovní prohlídce roku 1950. V roce 1968 byl rehabilitován. Z Barrandova ale po urputných bojích s normalizátory počátkem 80. let odešel.

Dodnes je J. A. Novotný duch bouřlivák, nesmířený s nespravedlivostmi světa, ale s velkou životní jiskrou. Host Terezy Brdečkové v novém vydání pořadu Ještě jsem tady.

Stopáž29 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3