Tereza Brdečková hovoří s lidmi, kteří mají víc za sebou než před sebou

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Eva Zimmerová - Jiránková pochází z pražské patricijské rodiny. Typická příslušnice tzv. zlaté mládeže trávila dětství dílem v Praze, dílem v rodinné vile s padacím mostem v Řevnicích. Jako mimořádně nadaná sportovkyně reprezentovala předválečné Československo na mezinárodních lyžařských šampionátech, její fotografie zdobily titulní stránky společenských časopisů a její budoucnost měla podobu krásné a úspěšné ženy po boku bohatého a úspěšného muže. Tím mužem se stal Miloš Jiránek, syn slavného českého impresionisty a blízký osobní i pracovní přítel rodiny Stránských a Ferdinanda Peroutky. Gestapo si pro vlastence a slušného člověka Miloše Jiránka přišlo na legendární adresu Národní 9 o svatební noci, v září 1942.

Novomanželka Eva Jiránková projevila hned po zatčení nemalou duchapřítomnost a až do konce války svého muže, internovaného v koncentračním táboře, podle možnosti podporovala. I díky tomu zřejmě Jiránek přežil. Krátké štěstí poválečných let skončilo únorovým pučem a byla to právě paní Eva, kdo rozhodně usiloval o vystěhování.

Stejně jako byl dramatický odchod z komunistického Československa, byla i první léta rodiny s malým dítětem na Západě krušná. Eva Jiránková se dokázala vyrovnat s bídou i nejistotou, o to více po letech strádání ocenila roky solidně zajištěného života.

Ani teď, po osmdesátce, neodpočívá. Sportuje, řídí auto, aktivně pomáhá své dceři na umělecké farmě. Sálá z ní energie, dříve se říkávalo élan vital. Její věk by jí nikdo nehádal a ona se jím nezabývá. Je tady a je to zatraceně znát. Takový je dubnový host Terezy Brdečkové v cyklu Ještě jsem tady.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2003
 P ST