Bohoslužba z Velehradu

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 15  
Sdílet
| Poslat odkaz

Přímý přenos slavnostní mše k 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje. Režie J. Varvařovský

Hlavním hostem poutní bohoslužby, která se bude konat u příležitosti oslav 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, bude chorvatský kardinál Josip Bozanić, legát papeže Františka. Slovem „legát“ se označuje zvláštní vyslanec papeže, jmenovaný pro konkrétní cestu či příležitost. Úloha papežského legáta je velmi významná. Navíc se jedná o kardinála ze slovanské země, který Velehrad zná. K účasti na velehradské pouti jsou přihlášeni i další biskupové ze zahraničí – Polska, Německa či Slovinska. Převážná část bohoslužby bude probíhat v češtině. Slavnostní bohoslužbu budou, stejně jako každý rok, doprovázet sborové zpěvy pod vedením Filipa Macka. V letošním roce se však u příležitosti velehradských oslav sejde těleso mnohonásobně větší, složené ze schol a sborů celé arcidiecéze. Doprovázet ho bude symfonický orchestr a zpěvy budou kombinovat latinskou a staroslověnskou tradici.

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • ČT uctila výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu

  17. 7. 2013

  Česká televize uctila letošní 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu třemi premiérami dokumentů, čtyřdílným docudramatem a přenosy svátečních událostí pořádaných u příležitosti výročí. Vrcholem tematického vysílání byl přenos sváteční bohoslužby k uctění sv. Cyrila a Metoděje z nádvoří před bazilikou na Velehradě. Česká televize zařadila pořady k oslavám příchodu věrozvěstů do svého programu na ČT2 v období od 25. června až do 20. července.

 • OBRAZEM: Velehrad hromadně oslavil příchod věrozvěstů

  5. 7. 2013

  Velehrad - Na Velehradě skončily tradiční Dny lidí dobré vůle, letos spojené s oslavami 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Vyvrcholily poutní mší, jejíž účastníky pozdravil dopisem papež František. Ve čtvrtek se konal benefiční koncert, na němž se pro neziskové organizace vybralo 1,8 milionu korun. Na dvoudenní akci dorazilo asi 80 tisíc lidí z ČR i ciziny, mezi hosty byl prezident Miloš Zeman. Podle policie se akce obešla bez problémů.

 • Na Dny lidí dobré vůle přišlo 60 tisíc poutníků

  5. 7. 2013

  Velehrad - Tisíce a tisíce poutníků zamířily do duchovního centra Velehrad, aby se v rámci oslav 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Moravu mohli zúčastnit poutní mše svaté. Ta začala o půl jedenácté dopoledne a vedl ji papežský legát Josip Bozanić. Na slavnostní mši zamířil i prezident Miloš Zeman a řada politiků. Oba dny oslav navštívilo celkem asi 60 tisíc poutníků.

 • Posilujte toleranci a solidaritu, vzkázal na Velehrad papež

  5. 7. 2013

  Velehrad - Papež František sice na letošní velehradské oslavy 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu nepřijel, věřící před dnešní mší oslovil alespoň dopisem. Vzkázal jim, aby opět zhodnotili své křesťanské kořeny, na nichž lze budovat společnost posilující toleranci a solidaritu. Zároveň vyzval, aby věřící znovu objevili vnitřní vazbu mezi evangeliem, posláním církve a svou kulturní identitou. Cyrilometodějské výročí nabízí podle papeže příležitost nejen věřícím, ale celému národu, aby prohloubil mravní dědictví.

 • Poutníci 21. století spojují duchovní cestu se svými koníčky

  4. 7. 2013

  Velehrad - Návštěvníci mířící na pouť do Velehradu nezanevřeli na moderní společnost. Používají speciální mobilní aplikace a sdílejí své zážitky na sociálních sítích. Stále více jich propadá také geocachingu, kdy pomocí GPS navigace pátrají v terénu po ukryté schránce s malým pokladem. K významnému výročí vyšla i limitovaná edice cyrilometodějských pamětních medailí, které lidé ukrývají coby tzv. geomince. Své zástupce vyslali na Velehrad i radioamatéři.

 • Dny lidí dobré vůle začaly. Na Velehrad míří tisíce poutníků

  4. 7. 2013

  Velehrad - Dny lidí dobré vůle na Velehradě patří mezi největší církevní události v zemi. Letošní program je výjimečný, na Velehradě totiž vyvrcholí oslavy 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu. Organizátoři očekávají, že během dnešního a zítřejšího dne na Velehrad zavítá zhruba padesát tisíc poutníků, tedy dvakrát tolik než jindy.

 • Na Velehradě vrcholí výročí Cyrila a Metoděje. ČT bude u toho

  4. 7. 2013

  Velehrad - Dny lidí dobré vůle jsou největšími oslavami spojenými se státním svátkem v Česku. Čtrnáctý ročník je navíc výjimečný, protože na Velehradě vrcholí 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Na slavnosti se chystají desítky vysokých duchovních i představitelé státu v čele s prezidentem. Dva nejdůležitější body programu, dnešní slavnostní večer a páteční poutní mši svatou, uvede Česká televize v přímém přenosu.

 • Ze Soluně až na Velehrad. Cyklisté se vydali po stopách Cyrila a Metoděje

  3. 7. 2013

  Velehrad - Tisíce lidí míří do Velehradu oslavit výročí 1 150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Vůbec nejdelší cestu, celkem 1 800 kilometrů, absolvuje skupina poutníků, která na kolech vyrazila po stopách věrozvěstů až z řecké Soluně. Do Velehradu dorazí ve čtvrtek, v předvečer cyrilometodějských oslav. Těch se zúčastní také prezident Miloš Zeman.

Diskuse diváků
 • Petr 16. 7. 2013 18:29

  Poděkování ČT

  Nevšimnul jsem si, Ĺľe by nÄ›kdo takĂ© dÄ›koval televizi Noe, která se spolupodĂ­le…

 • Miroslav StanÄ›k 14. 7. 2013 23:17

  Poděkování

  DÄ›kuji ÄŚT za pĹ™enos z Velehradu a moĹľnost jej shlĂ©dnout z archivu, kdyĹľ jsem 5…

 • KdyuĹľzaÄŤnetebĂ˝tvÄ›rohodnĂ­ 9. 7. 2013 22:59

  TradiÄŤnĂ­ divadlo

  A zase se pozdravujeme, od zhora dolĹŻ, papeĹľskĂ˝ legát, nuncius, kardinálovĂ©, m…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 120 minut – Rok výroby: 2013 – L
Žánr: Náboženství
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje