Ceny Paměti národa

Helena Šidáková

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Režie B. Prášilová

Ani přes nelidské mučení neprozradila svého manžela, s kterým chtěla utéct za svobodou, a dostala za to 12 let. Odseděla si 6 let, než dostala amnestii pro matky s dětmi. Zdeňka Šidáka StB chytila a dostal doživotí. Helena se s ním odmítla rozvést a na společné setkání čekala celých 14 let.

Mučení, vyslýchání, šest let věznění, odloučení od malého syna a manžela. Helena Šidáková podstoupila krutý boj s politickou mocí, aby chránila svého režimem pronásledovaného muže. Zdeněk Šidák byl za války nasazen na nucené práce, ale utekl a napojil se na zpravodajskou odbojovou organizaci ve Vídni. Po válce dostal úkol z Anglie, aby vstoupil do KSČ a sledoval, co se v potenciálně nebezpečné straně děje. Zdeněk se ale zamiloval do Heleny a plánovali spolu založit rodinu. Chtěl dostudovat a pracovat. A tak ještě v roce 1947 vrátil stranickou legitimaci.

Hned po Únoru 1948 ho propustili z technického oddělení rozhlasu, kde pracoval, a z vysoké školy před poslední závěrečnou zkouškou. Přátelé ze zpravodajské skupiny ho varovali, aby neprodleně uprchl za hranice, že mu hrozí nebezpečí. Mladým manželům se však mezitím narodil synek. Helena odmítla vyrazit na nebezpečnou cestu z obav o novorozeně. Zdeněk dostal povolávací rozkaz na dvouletou vojnu na Slovensko, nemohl tedy dál čekat. Šidákovi se na podzim 1948 dohodli, že Zdeněk uteče sám, najde bezpečnou cestu a v lednu 1949 se pro Helenu se synkem vrátí.

Když se pro ně po několika měsících vrátil, StB už o nich věděla. Pokus o přechod hranice se nezdařil, Helena s dítětem skončila v klatovské věznici. V lese ji prozradil synkův pláč, jenž je ale paradoxně oba posléze vysvobodil. V noci na cele syn usedavě plakal. Po celé věznici se šířil Helenin příběh. Pak někdo začal zpívat ukolébavku Princi můj maličký spi a všichni se k němu přidali. Estébáci měli strach, že se vězni vzbouří. Druhý den ji propustili.

Helena i s dítětem odcestovala do Starého Knína, kde se u společných známých ukrýval její manžel. Netušili, že tajná policie má komplicku a jde po nich najisto. Když policisté vtrhli do chalupy, Helena se jim postavila do cesty s dítětem v náručí. Chtěla je za každou cenu zdržet, aby manžel, kterému šlo o život, utekl. Povedlo se, ale Helenu znovu zatkli. Bláhově si myslela, že jí propustí jako minule.

Zdeňka Šidáka StB dopadla v Jizerských horách. Ukrýval se na půdě a vzdal se policii dobrovolně, když slyšel, jak StB mučí jeho zachránkyni paní Doležalovou. Dostal doživotí.

Bití, psychický teror StB v Bartolomějské a v samovazbě na Pankráci, nelidské životní podmínky. Helena to vše snesla a svého muže neprozradila. Syna viděla až po roce, když si už odpykávala dvacetiletý trest za velezradu ve věznici v Novém Jičíně. Vychovávali jej prarodiče. Mámu hned poznal, ztropil ve věznici scénu, že se nehne, jestli s ním nepůjde domů. Heleně to zlomilo srdce. Neuměla mu vysvětlit, že si zvolila lásku k muži, a pro ni byla ochotna trpět. Než by ho zradila, raději šla do kriminálu.

Helenu propustili v roce 1955, po šesti letech, na amnestii pro matky s dětmi. Povolili jí návštěvu manžela. Zdeněk jí pak napsal dopis, aby svolila s rozvodem, že jí nechce zkazit život. Odpověděla, že souhlas nikdy nedá a bude na něj věrně čekat. Čekala celých čtrnáct let.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Jana Nováková 25. 3. 2018 11:40

  Jana Nováková

  Na pořadu Ceny paměti národa v roce 2012 jsem byla osobně v divadle, nic krásnějšího jsem dlou…

 • Dana 12. 12. 2012 22:18

  Me tedy fascinuje, jak Cesi a Zide byli ''nasilne vystehovani'' a ''vyhnani'' …

 • Dagmar 12. 12. 2012 22:00

  trochu nepovedený večer

  Dobrý večer. Věřím, že nebudu jediná, kdo se vyjádří negativně k dnešní podobě pořadu Ceny paměti národa.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 3 minuty – Rok výroby: 2012 – P  ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Související pořady