Ceny Paměti národa

Leopold Färber

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Režie M. Pěchouček

Skaut, partyzánská spojka, protinacistický a protikomunistický odbojář, přestál pro své přesvědčení kruté zacházení a osm let komunistického žaláře.

„Starší a zkušenější odbojáři mě drželi zkrátka, dělal jsem jen prachobyčejnou spojku mezi jednotlivými skupinami,“ říká muž, který pravděpodobně zachránil stovky lidí. Bylo mu šestnáct let, když doručil kódovanou zprávu od boskovického pekaře Grubera do nedaleké vesnice Lipová, kde se ukrývali místní odbojáři. Místní kovář Vlach se tak dozvěděl, že mají mezi sebou nacistického konfidenta. Ještě ten večer, kdy mu mladý kluk známý pod přezdívkou Hurvínek alias Leopold Färber předal zprávu, vylákal kovář konfidenta do lesa, kde ho zabil.

„Tak já můžu vyprávět o holocaustu, o druhém odboji, o třetím odboji a dělal jsem i v disentu…"

Leopold Färber se narodil ve Staré Haliči na Slovensku, vyrůstal v Boskovicích. Jeho otec byl Žid, matka věřící katolička ze Slovenska. Smíšené manželství zachránilo nejbližší rodinu za války před transportem do koncentračního tábora.

Po válce se skaut Leopold Färber rozhodl v odboji pokračovat. S bratry Josefem a Františkem Markovými založili protikomunistickou odbojovou skupinu a chtěli poškodit místní policejní školu ilegálně sehnanými výbušninami. Nepovedlo se. Josef, který ve skupině vystupoval jako hlavní pyrotechnik, ukryl třaskaviny do kachlových kamen u Leopolda. Leopoldovi o tom však neřekl. Leopold šel zatopit a výbuch mu protrhl oba ušní bubínky a vyrazil oko. Není to ale skoro poznat, nosí skleněné, které mu později v kriminále pravděpodobně zachránilo život.

Jeho odbojová skupina vydala letáky, které končily nápisem „Pravda zvítězí!“, ale nestačili je ani distribuovat. Byli zatčeni kvůli naivní iniciativě dětí z Leopoldova oddílu. O pár týdnů dříve děti svého vedoucího prosily, aby vyprávěl, jaké to bylo za války. Hurvínek vzpomínal, jak ilegálně vytiskli letáky „Smrt fašismu!“, čímž děti nevědomky inspiroval. Po kraji se začaly objevovat letáky s nápisem „Smrt komunismu!“. StB zatkla Leopolda Färbera a Josefa Marka v květnu 1950. Františka Marka o několik měsíců později. Leopold dostal šestnáct, Josef deset let. Oba je od soudu eskortovali do Plzně na Bory. Dali je na samotky a Leopold musel snášet každodenní bití. „Říkal jsem si, že tohle nepřežiju. Za nějaký čas měl zase službu chodbař Brabec. Přišel do cely a říká, už jsi dostal jako nováček do huby?! Já tentokrát mlčel. Začal se mnou mlátit, tloukl mě do tváře a najednou se to stalo! Nějak zavadil o mé skleněné oko a ono vypadlo a kutálelo se po cele. To si neumíte představit ten jeho výraz! Koukal na mě vyděšeně, naprosto konsternovaně, vycouval z cely a už se mě nikdy nedotkl…,“ Färber si odseděl osm let. Byl propuštěn v roce 1958. Rehabilitační soud, který inicioval jeho komunistický strýc, školní inspektor, nabyl přesvědčení, že jeho trest byl příliš přísný vzhledem k jeho odbojové činnosti.

Po propuštění pracoval dlouhá léta u staveb silnic, později mu povolili aranžovat výlohy.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Jana Nováková 25. 3. 2018 11:40

  Jana Nováková

  Na poĹ™adu Ceny pamÄ›ti národa v roce 2012 jsem byla osobnÄ› v divadle, nic krásn…

 • Dana 12. 12. 2012 22:18

  Me tedy fascinuje, jak Cesi a Zide byli ''nasilne vystehovani'' a ''vyhnani'' …

 • Dagmar 12. 12. 2012 22:00

  trochu nepovedenĂ˝ veÄŤer

  DobrĂ˝ veÄŤer. Věřím, Ĺľe nebudu jediná, kdo se vyjádří negativnÄ› k dnešnĂ­ podobÄ›…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 3 minuty – Rok výroby: 2012 – P  ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Související pořady