Hluboká sonda do života tří matek samoživitelek. Český dokument z mezinárodního cyklu Proč chudoba? (2012). Režie D. Gébová

V rámci mezinárodního projektu Proč chudoba? natočila režisérka Daniela Gébová dokumentární sondu do života chudých matek samoživitelek v České republice. Díky tomu divák může nahlédnout do pootevřených dveří každodenního rytmu, shonu, práce kolem dětí, shánění financí, neutuchající energie a lásky.

Daniela Gébová sleduje tři hrdinky

  • Maminka Jana (39) má příjem okolo 1600 Kč na měsíc pro dvě osoby po zaplacení nájmu a poplatků spojených s bydlením. Jde o krásnou mladou ženu s amputovanýma nohama. Její cévní nemoc je nevyléčitelná, přesto se sama stará o dvanáctiletého syna.
  • Maminka Anna (44) má příjem 6800 Kč na měsíc pro deset lidí. Anna měla celkem deset dětí, momentálně se čtyřmi z nich žije v azylovém domě. I přes nelehký osud Anna bere svou situaci s humorem.
  • Maminka Martina (32) má 125 Kč na den pro 5 osob. Martina má čtyři děti se třemi různými partnery. Jedno z nich pochází ze znásilnění. Bez podpory původní rodiny by své děti sama neuživila. Martina i přes svou tíživou životní situaci neztratila hrdost.

„Moje hrdinky především milují své děti,“ říká režisérka Daniela Gébová v rozhovoru.

Jak pomoci?

Veřejná sbírka na pomoc sociálně handicapovaným osobám, tj. lidem postiženým chudobou, jako jsou matky samoživitelky, děti vyrůstající v jednočlenných rodinách, týrané ženy, ženy s dětmi žijící v azylových domech a jinak sociálně znevýhodněné osoby, kterou ve svém vysílání v listopadu 2012 prezentovala Česká televize, byla dočasně uzavřena a probíhá její řádné vyúčtování a zhodnocení. Do doby, než bude sbírka v nejbližších týdnech znovu obnovena, je možné nadále přispívat nejen na výše uvedený účel, ale také konkrétně maminkám z dokumentu Chudoba cti netratí, a to prostřednictvím Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, kteý je realizátorem a administrátorem sbírky.

Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové
Senovážné nám. 2
110 00 Praha 1
telefon: 224 216 883 nebo 224 217 061
e-mail:
vdv@vdv.cz
www.vdv.cz

Děkujeme za Vaši pomoc.

DMS spot

DMS spot

 
O projektu Proč chudoba?

O projektu Proč chudoba?

Dana Gébová a Markéta Štinglová o projektu Proč chudoba? a dokumentu Chudoba cti netratí.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 ST HD
ŽánrDokument