Krajiny jsou jako lidé – nesou stopy prožité historie. V dokumentu režiséra Josefa Císařovského ožívají stopy zaniklého života šumavských obcí, který krutě poznamenaly události poválečného desetiletí (2015)

Trailer

Trailer

Krajina se železnou oponou aneb Zaniklé obce šumavské

Šumava je plná bizarních, tragických i absurdních epizod a příběhů. Společným znakem mnoha šumavských epizod je baladická atmosféra, mlhavá přízračnost a temná dramatičnost. Magická povaha místa se tu promítá do příběhů lidí. Nacházíme ji ve vyprávění šumavských starousedlíků i v archivních vyšetřovacích spisech Ministerstva vnitra. Příběh Šumavy je pozoruhodný totální přeměnou světa lesních samot a malebných obcí v obří tankodrom a střelnici československé armády, střežící nejobludnější stavbu socialismu – signální stěnu smrtící železné opony. Šumava se v době železné opony změnila ve velké popraviště. Stala se místem, kde se beztrestně vraždili lidé i vojáci Pohraniční stráže. Cílem projektu je přiblížit starobylý obraz Šumavy a konfrontovat ho s nedávnou minulostí i současností.

Šumavské lesy protkané nekonečnými kilometry ostnatého drátu, nášlapné miny, vražedný proud, stíhací komanda vycvičená k zabíjení, psi zvyklí trhat maso. Na Šumavě se vždy odehrávaly temné příběhy. Ale nikdy nebyly dovedeny do tak nelidské dokonalosti jako v naší nedávné minulosti.

„Přísně tajné“ černobílé instruktážní snímky Československého armádního filmu, jejich úzce zaměřená účelovost a oslava vraždění jako „služby vlasti“ budí děs a úžas i po třiceti letech. Projekt polemizuje se zakořeněnou představu totalitní ideologie o zákonnosti obrany hranic, která terorizovala občany vlastního státu. Dokládá to i počet zastřelených pohraničníků, kteří se zbraní v ruce utíkali do svobodného světa.

Projekt zachytil řadu pamětníků a starousedlíků ze zaniklých šumavských obcí – je to poslední generace, která může podat svědectví o předválečné Šumavě. Film se vrací ke kořenům kdysi společného česko-německého prostoru, který formoval odvěký svár i plodná spolupráce.

Vražedné monstrum na státní hranici

Z generace, která se narodila v 50. a 60. letech minulého století, tedy v době vzniku železné opony, nikdo nesměl spatřit, co se stalo s touto zemí. Monstrózní stavba signální stěny, která obehnala naši zem, byla neprodyšně uzavřena zakázaným pásmem. Na vlastní oči ji mohli vidět jen příslušníci Pohraniční stráže a pak několik stovek „narušitelů“, jak byli v kronikách PS a vyšetřovacích spisech MV označováni občané našeho státu, kteří utíkali na svobodu.

Stopáž60 minut
Rok výroby 2015
 ST AD HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize