Ozvěny Smetanovy Litomyšle 2012

Umělecké vrcholy 54. ročníku mezinárodního operního festivalu. Připravili J. Novotná a M. Kubala

Ohlédnutí za Smetanovou Litomyšlí mapuje vrcholy 54. ročníku festivalu, který i v roce 2012 nabídl širokou škálu žánrů. Tuto pestrost ostatně dokládá sestava vybraných umělců, kterým se v dokumentu věnujeme.

Jsou mezi nimi turecký klavírní virtuos Fazil Say, protagonista zahajovacího koncertu (společně s Českou filharmonií a dirigentem Jakubem Hrůšou), písničkář Jaromír Nohavica, dále houslista Ivan Ženatý a herecká legenda Otakar Brousek st., kteří se setkali při provedení Vivaldiho Čtvera ročních dob (včetně skladatelových vlastních sonetů) v kostele sv. Václava v Lanškrouně. Značný díl pozornosti si vysloužila hvězda newyorské Metropolitní opery, tenorista Marcello Giordani, stejně jako proslulý barytonista Thomas Hampson. Ten se představil ve světové premiéře písňového cyklu Sylvie Bodorové.

S výběrem nejlepších choreografií ze svého repertoáru přicestoval Bohemia balet. Uvedl i jednu novinku, vytvořenou speciálně pro festivalovou příležitost: Vějíř Gustava Skály na hudbu Bedřicha Smetany. Samozřejmě že stranou objektivu nemohly zůstat tituly operní, konkrétně Jakobín (který pro nepřízeň počasí nebyl k lítosti publika i účinkujících dohrán), Traviata s vynikající Marií Fajtovou či Carmen v provedení souboru z Ostravy.

Dokument připomíná také monumentální tečku, kterou letos obstarali rozhlasoví symfonikové s dirigentem Liborem Peškem v programu „Největší symfonické maličkosti“. Jeho dominantou byla Čajkovského Slavnostní předehra 1812 (a v ní šestnáct salv z kanónu).

Pořadem nás provede trojice osobností, jejichž péčí se festival vypracoval na svou dnešní vysokou úroveň: manželé Piknovi a dramaturg Vojtěch Stříteský.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrDokument