Fenomén Underground

Aktual

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

Rozhovor s Janou Chytilovou, režisérkou

Co pro tebe osobně znamená Aktual?

Co se týká kapely, tak výjimečná, disharmonická muzika s krásnými texty, která v té době byla naprostým zjevením. Co se týká aktuálního umění, tak především nesmrtelné manifestace aktuálního umění Milana Knížáka ze 60. let jako například Procházka po Novém Světě, Demonstrace jednoho, Ležící obřad, pozdější ze 70. let jako Přátelství se stromem, Okamžité chrámy atd. Prostě Aktual znamenal žít jinak.

Objevila jsi během natáčení něco, co jsi nevěděla, co tě překvapilo?

Nevím, jestli „překvapilo“ je správné slovo, spíš jsem se dozvěděla řadu věcí, které mi doplnily „undergroundový svět”. Jako rodilá Pražačka znám především komunitu a události pražské. Tentokrát se děj odehrával v Mariánských Lázních, kde byla situace úplně jiná než v Praze. Bývalí členové kapely (Čori, Slavík) byli skvělí a vtipní. Směju se ještě teď, když si vzpomenu, jak popisovali koncerty a zkoušky s Milanem Knížákem. Byla to fakt legrace. Představa, jak v Mariánských Lázních hrajou Vanu rumu nebo Vyslance z kosmu. Zajímavé bylo také vyprávění Milana Knížáka, jak reagovalo tehdy publikum – Aktual nebyla kapela, bylo to skutečně zjevení.

Knížák je přece jen kontroverzní postava. Jak vnímáš jeho pozici v rámci undergroundu a jak vnímáš jeho hodnoty a postoje?

Velké osobnosti bývají kontroverzní a Milan Knížák bezesporu velká osobnost je. Můžete s ním souhlasit nebo nemusíte, ale neminete ho. Navíc vždycky vybočoval, provokoval. Aktual i aktuální umění v té době byla mimořádná věc a v dějinách má nezastupitelnou úlohu, to je nezpochybnitelné. Ale to mnoho mladších diváků nezná a určitě je tahle stránka Milana Knížáka hodně překvapí – myslím, že poslední léta ho máme většinou spojeného s Národní galerií, problémy kolem jeho působení tam a vztahem k Václavu Klausovi, což mě dodnes udivuje, co na něm vidí – musím se ho na to jednou zeptat. Knížák a Aktual a Knížák a Národní galerie jsou zcela jiné věci, mě zajímal Aktual.

Jak na tebe působí koncerty Aktualu dnes?

Texty Aktualu jsou aktuální, ostatně jak je vidět, bolševici se nikdy nevzdávají, a teď zase vzmáhají – Krysy táhnou do boje, Mesiáš bolševik, Rusové jděte domů, Zastavte všechny války, ale krásných je i mnoho dalších textů pro všechny svobodné duše – Budeme město aktuálů nebo Jak by to bylo božský…, kdyby lidi místo mluvení plivali diamanty.

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2012 – ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu