Životní příběh jednoho z nejuznávanějších světových imunologů, který celý život zasvětil zkoumání genů, a přitom sám neznal vlastní identitu.
Režie a scénář: Alena Činčerová. Účinkuje: Jiří Ployhar.
Identita ES

Emil Skamene napsal více než 250 odborných publikací, získal desítky význačných ocenění, a dokonce měl na dosah Nobelovu cenu. Je zakladatelem Ústavu pro klinický výzkum Univerzity McGill v Montrealu, členem České učené společnosti a rytířem řádu nejvýznamnějších Quebečanů, National Order of Quebec. Není to tak dávno, kdy souhrou náhod objevil, že je někdo úplně jiný. Jeho životem prošly dějiny, které změnily celou Evropu i svět. Jeho příběh je plný neuvěřitelných a zcela absurdních situací, které se však mohou odehrát jen v opravdovém životě.

Emil se narodil v židovské rodině Benia a Gizely Kleinerových v městě Bučač na Ukrajině. Někdy v létě roku 1941, přesné datum nezná. Hromadné pogromy Židů jsou v té době v Bučači na denním pořádku. Emilovi rodiče chtějí zachránit aspoň život malého synka. Za záchrannou akcí stojí otcova sestra Frederika, provdaná za křesťana Skamene, která žije v Praze. Z Haliče ho za dramatických okolností převáží do Prahy důstojník SS Josef Steiger. Bude to jeho rodina, která se o mnoho let později Emilovi ozve s tím, že jeho příběh je zcela jiný, než si sám myslí.

Malý Emil vyrůstá v nové rodině, které však díky židovskému původu hrozí transport. Proto prožije konec války na jihu Čech, v rodině statečného sedláka Vinše. Později na radu Frederiky Skamene, renomované lékařky, kterou považuje za svou matku, začíná studovat medicínu. Už jako student pracuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Biochemickém ústavu. V roce 1964 začíná působit v pražském Ústavu experimentální biologie a genetiky. Podílel se na objevu imunologické tolerance, na kterém asistoval profesoru Milanu Haškovi. Byl to převratný objev, který dodnes pomáhá při transplantacích.

Po invazi v roce 1968 odchází do Německa, odtud později za oceán. Jeho domovem je kanadský Montreal, stává se uznávaným vědcem. V roce 1993 dostává záhadný dopis, ve kterém se dočte, že jeho identita je zcela jiná, než si doposud myslel. Autorkou dopisu je paní Steigerová, druhá manželka Josefa Steigera. Onoho důstojníka, který kdysi odvezl z Haliče do Prahy malé nemluvně. Postupně rozplétá neskutečný příběh a dozvídá se pravdu o svém dětství a o svých kořenech.

Životopisný dokumentární film Aleny Činčerové, který skrz portrét slavného vědce poodhaluje tajemství genů, se prolíná s investigativním pátráním po jeho ztracené totožnosti. Celkovou atmosféru umocňují stylizované hrané scény, které spojují historii se současností.

Napište nám