Ceny Paměti národa

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 17  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vlaky příběhů 20. století přijíždějí do zastávky Národní divadlo. V přímém přenosu večera budou uděleny Ceny Paměti národa osobnostem, které ve svém životě prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova. Slavnostní večer letos režírují bratři Matěj a Petr Formanovi. Záštitu nad večerem převzal otec bratrů, režisér Miloš Forman. Režie V. Křístek

Post Bellum již potřetí vybírá z cyklu Příběhů 20. století ty osobnosti, jejichž osud by neměl upadnout v zapomnění a jejichž postoje si zaslouží ocenění. Tentokrát je vybraných osm strhujících příběhů pamětníků, a to jak válečných veteránů, přeživších holocaust – šoa, politických vězňů či disidentů.

Ceny Paměti národa jsou cenou občanskou, každý by měl právo se k ní vyjádřit. Proto bude osm předvybraných osobností představeno napříč médii před samotným večerem. Česká televize se k tomuto projektu připojí sérií krátkých portrétů, které odvysílá ve dnech před 12. 12. 2012. Jejich autory jsou osobnosti kulturní obce, jako je například výtvarník Michal Pěchouček, novinář Janek Kroupa, videoartista a loňský laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Mark Ther či fotografka Bára Prášilová, vítězka Czech Grand Design 2012.

„Nebudete hlasovat, který z těchto lidí je větší hrdina. Všichni jsou senzační lidé, ale chceme, abyste se vyjádřili, který příběh je pro Vás v dnešní době inspirující a posilující a který z těchto dosud žijících pamětníků si určitě zaslouží veřejné uznání v podobě občanské Ceny Paměti národa,“ vysvětluje ředitel Post Bellum MikulᚠKroupa.

„Bez paměti není identity. Musíme ručit za to, čím jsme byli včera, i za to, čím jsme byli někde jinde. Podporuji Pamě národa.“ Václav Havel (květen 2010)

Laureáti pro rok 2012

Válečný veterán a bývalý politický vězeň Josef Holec, tři dámy, které přežily holokaust Eva Roubíčková, Markéta Nováková a Ilsa Maierová, protinacistický odbojář a bývalý politický vězeň Leopold Färber, někdejší agent – chodec, politický vězeň František Zahrádka, bývalá politická vězeňkyně Helena Šidáková a disident a bývalý politický vězeň František Stárek.

Příběhy laureátů přibližují krátké, tříminutové, filmové medailonky, které vysílá ČT1. Jde o autorské snímky, jejichž autory jsou přední osobnosti české fotografie, dokumentu či žurnalistiky:

 • Krištof Kintera
 • Janek Kroupa
 • Michal Pěchouček
 • Mark Ther
 • Bára Prášilová
 • Lucie Králová
 • Petr Hátle

Letos se udělování cen koná potřetí, a to v Národním divadle v Praze ve středu 12. 12. 2012 od 21 hodin. Udělování cen bude živě přenášet ČT2 a Český rozhlas Radiožurnál.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Jakub Řehoř 22. 12. 2012 15:24

  Poděkování

  Klobouk dolĹŻ. KrĂĄsnĂ˝ pořad, kterĂ˝ by měl běžet od 20 hodin na ČT 1. VeřejnoprĂĄ…

 • FrantiĹĄek Jan 17. 12. 2012 14:12

  HodnocenĂ­ CPN 2012

  DĂ­vĂĄm se, co pĂ­ĹĄete k tomuto dokumentu. Kdybyste viděli, co dalo mnoho prĂĄce s…

 • holcova sona 15. 12. 2012 15:19

  prispevek

  Byla jsem osobne pritomna v Narodnim divadle,vse vyznelo jinak nez v televizi,…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 60 minut – Rok výroby: 2012 – L
Žánr: Hudba
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje