Probíhal na našem území likvidační nacistický plán T4? Reportér Stanislav Motl pátrá v cyklu České televize po záhadách a neznámých historických souvislostech (2012). Režie P. Dražan

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V době nacismu vstoupila v Říši v platnost akce označená jako T4. Šlo o to, že se začali systematicky usmrcovat duševně nemocní lidé. Jak organizátoři akce T4 proklamovali, nejedná se o likvidaci bezcenného lidského života, ale o vykupitelský akt pro těžce a velmi těžce trpící a jejich příbuzné… Ústavů, kde se pacienti určení k likvidaci soustřeďovali, bylo několik. Několik z nich bylo na území dnešní České republiky… Usmrcovalo se několika způsoby. Odhaduje se, že akce Smrt z milosti si vyžádala v letech 1939-1945 okolo 300 000 lidí.

Stanislav Motl se vydal po konkrétním osudu jisté ženy, která zůstala až do těchto dnů pro své blízké nezvěstnou. Pátrání dovedlo reportéra do jedné konkrétní léčebny, kde dotyčná, coby domněle duševně chorá, zahynula. Reportér objevuje lékařskou dokumentaci k celému případu, nachází rovněž místo, kde dotyčná byla pochována. V samém závěru svého pátrání zjišťuje naprosto šokující informaci o osudech dalších, několika set podobných pacientů… Jde o naprosto neznámou kapitolu z dějin druhé světové války a protektorátu.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2012
 ST HD