Prováděl zvrhlý nacista své lékařské experimenty také na našem území? Reportér Stanislav Motl pátrá v dokumentárním cyklu České televize po záhadách a neznámých historických souvislostech (2012). Režie P. Všelichová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Josef Mengele – lékař, zle proslulý svými pokusy na lidech v nacistických koncentračních táborech – byl skoro jako fantom. Jednou se zjevil v Argentině, jindy zase v Paraguayi, pak pro změnu v Brazílii. Více než tři desítky let měl v patách agenty izraelské zpravodajské služby Mossad či nejrůznější lovce nacistů, včetně nejproslulejšího z nich – Simona Wiesenthala.

Unikal. Měl hodně příznivců a pomocníků. Žil však, zejména v posledních letech života, jako psychická troska, stále v napětí a stresu.

Byl vůbec tím pravým viníkem a hlavním strůjcem zla? Co když, jak se s odstupem doby zdá, měl spíše odvést pozornost? Odvést ji od lidí, kteří se mezitím těšili úctě a obdivu a sbírali jedno prestižní vědecké ocenění za druhým…

A ještě něco – je možné, že Josef Mengele své ďábelské experimenty praktikoval nejenom v Osvětimi, ale třeba také na území dnešní České republiky?

Stopáž28 minut
Rok výroby 2012
 ST HD