Hranice bez hranic

Osoblažsko

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2079  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak se žije v osoblažském výběžku, kterému se říkávalo Slezská Haná? Zastavení na česko-polské hranici, která prakticky zmizela z mapy (2012). Připravili: T. Netočný, K. Wołoszyn-Œwierk a M. Petrov

Osoblažsko je územím České republiky, rozkládající se na severozápadě Moravskoslezského kraje v okrese Bruntál, kde tvoří výběžek českého území do území polského v severovýchodním cípu okresu. Území Osoblažska v současnosti představuje 4 různě vymezené regiony, které se spolu částečně kryjí.

Ještě před 2. světovou válkou byl tento region velmi bohatý. Říkalo se mu Slezská Malá Haná – s odkazem na bohatou zemědělskou oblast kolem Olomouce – protože je tady úrodná půda a zemědělství přinášelo prosperitu a bohatství. Osoblahu zničila válka, město přišlo skoro o všechno. Byla tady banka, školy, podniky a historické domy. Dnes je tady hodně vysoká nezaměstnanost.

Turistickou atrakcí regionu Osoblažska je úzkorozchodná železniční tra Osoblaha – Třemešná ve Slezsku, která je provozována od roku 1898.

V Osoblaze, kde má vlak konečnou stanici, je jedna vůbec z nejcennějších památek v okolí – starý židovský hřbitov. Leží za humny panelových domů, kterými je obestavěno osoblažské náměstí.

Jednou ze zastávek, kterými projíždí vlak, jsou Slezské Rudoltice. Stojí tady zámek, kterému se přezdívá Slezské Versailles.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Michal 3. 3. 2021 15:45

  Skloňovåní

  PĂ­ĹĄe se okolo NĂĄchoda (podvzor les), ne okolo NĂĄchodu!

 • VĂĄclav KaĹĄpar 19. 1. 2015 21:16

  Broumovsko je krasne

  K tomu krasnemu Broumovsku, kde pobĂ˝vĂĄm 5 měsĂ­cĹŻ v roce se ta vulgĂĄrnĂ­ mluva …

 • KAFONOVÁ 12. 2. 2013 18:14

  ANO, MÁM NA SRDCI

  HRANICE NÁRODĹŽ BY MĚLY BÝT ZACHOVÁNY.SOUĹ˝ITÍ JE KRÁSNÉ A VEDE K TVOŘIVOSTI , T…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje