Problémy s podporou v nezaměstnanosti, vyřazení z registru úřadu práce, nevhodné pracovní prostředí. Témata dalších příběhů ze složek veřejného ochránce práv (2011). Režie E. Lípová

Obsah dílu

Přehrát vše

Měli jste nárok na odstupné, ale zaměstnavatel vám ho nevyplatil a úřady vám místo podpory v nezaměstnanosti nedaly ani korunu? Dostali jste se do těžké životní situace a kvůli drobnosti vás vyřadili z registru úřadu práce? Stal se vám pracovní úraz a inspektoři nedokázali léta přimět zaměstnavatele, aby nebezpečný nástroj opravil? Sledujte další příběhy ze spisů veřejného ochránce práv.

Věra Vokřálová pracovala v kolínské logistické společnosti jako skladová operátorka. Kvůli polámanému stupínku spadla před pěti lety z výšky, zlomila si ruku a pochroumala páteř. Přestože na rozbitý můstek upozorňovala zaměstnavatele i inspektorát práce, dále zůstával ve skladu k dispozici zaměstnancům. Jeho kontrolu vymohla až Kancelář veřejného ochránce práv.

Magda Rybářová podala výpověď u svého zaměstnavatele, který jí dlužil mzdu a zůstala téměř bez prostředků. Nedočkala se ani pomoci od českých úřadů. Kvůli tomu, že jí formálně příslušelo odstupné, podle nového zákona dostala podporu v nezaměstnanosti až po třech měsících. A to bez ohledu na to, jestli jí odstupné bylo vyplaceno nebo nikoliv. Jak se žije z ničeho?

Věra Přádková z Krnova přišla kvůli zdravotním problémům o práci, záhy po ní se bez zaměstnání ocitl i její druh. Dlužila na nájemném a musela i s dospívající dcerou opustit byt. Po omylu, kdy si spletla datum a přišla na úřad práce o den později, dostala další ránu. Úřad ji vyloučil z evidence a přišla tak o podporu, možnost získat práci a z ničeho měla státu platit zdravotní a sociální poplatky.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST