Problémy s podporou v nezaměstnanosti, vyřazení z registru úřadu práce, nevhodné pracovní prostředí. Témata dalších příběhů ze složek veřejného ochránce práv (2011). Režie E. Lípová
Obsah dílu
Měli jste nárok na odstupné, ale zaměstnavatel vám ho nevyplatil a úřady vám místo podpory v nezaměstnanosti nedaly ani korunu? Dostali jste se do těžké životní situace a kvůli drobnosti vás vyřadili z registru úřadu práce? Stal se vám pracovní úraz a inspektoři nedokázali léta přimět zaměstnavatele, aby nebezpečný nástroj opravil? Sledujte další příběhy ze spisů veřejného ochránce práv.
Věra Vokřálová pracovala v kolínské logistické společnosti jako skladová operátorka. Kvůli polámanému stupínku spadla před pěti lety z výšky, zlomila si ruku a pochroumala páteř. Přestože na rozbitý můstek upozorňovala zaměstnavatele i inspektorát práce, dále zůstával ve skladu k dispozici zaměstnancům. Jeho kontrolu vymohla až Kancelář veřejného ochránce práv.
Magda Rybářová podala výpověď u svého zaměstnavatele, který jí dlužil mzdu a zůstala téměř bez prostředků. Nedočkala se ani pomoci od českých úřadů. Kvůli tomu, že jí formálně příslušelo odstupné, podle nového zákona dostala podporu v nezaměstnanosti až po třech měsících. A to bez ohledu na to, jestli jí odstupné bylo vyplaceno nebo nikoliv. Jak se žije z ničeho?
Věra Přádková z Krnova přišla kvůli zdravotním problémům o práci, záhy po ní se bez zaměstnání ocitl i její druh. Dlužila na nájemném a musela i s dospívající dcerou opustit byt. Po omylu, kdy si spletla datum a přišla na úřad práce o den později, dostala další ránu. Úřad ji vyloučil z evidence a přišla tak o podporu, možnost získat práci a z ničeho měla státu platit zdravotní a sociální poplatky.