Než navštívíte lékaře. Připravili J. Pešina a M. Hanzlíček

Patologie je lékařský obor studující nemoci – jejich příčiny, mechanismy, vývoj a účinky na lidský organismus. Z toho vyplývá i poslání patologie, která pomáhá ostatním lékařům při stanovování správné diagnózy, postupu léčby, při kontrole účinnosti probíhající léčby apod. Základní význam patologie tedy spočívá v diagnostice a léčbě žijících pacientů a ne, jak se laická veřejnost mylně domnívá, v pitvách zemřelých. Patolog při své práci využívá zejména mikroskop. V něm prohlíží preparáty, které byly pořízeny „nakrájením“ vyšetřovaného vzorku na velice tenké plátky a následně obarveny. Na základě změn patrných v mikroskopickém obrazu potom lékař usuzuje na druh a intenzitu změn v organismu vyšetřované osoby, na diagnózu a stupeň onemocnění. Dnešní patologové pomáhají především zachraňovat živé pacienty, pitvy se dostaly tak trochu na vedlejší kolej, a to i díky moderním speciálním vyšetřením.

Projekt Moje medicína

Brzy půjdete na specializované lékařské vyšetření. Leccos jste o něm slyšeli, ale rádi byste si udělali vlastní představu, co vás za dveřmi ordinace nebo sálu čeká. Na co se připravit?

Podstatou cyklu Moje medicína je přiblížení vybraných diagnostických a terapeutických metod laické veřejnosti. Pořad jednoduchou a srozumitelnou formou vyvrací mýty a falešné informace, které si často mezi sebou sdělují pacienti čekající v čekárnách.

Divák se dozvídá, jak se na určité vyšetření či lékařský zákrok připravit a co si vzít s sebou k lékaři. Prostřednictvím kamery a také na www.mojemedicina.cz máte možnost sledovat, jak se konkrétní diagnostická či terapeutická metoda provádí, o čem vypovídají zjištěné výsledky a co lze na jejich základě usoudit o zdravotním stavu pacienta.

Stopáž9 minut
Rok výroby 2011
 P ST