Kultura s Dvojkou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Váš aktuální průvodce světem umění

V našem dnešním vysílání se budeme věnovat hlavně 130. výročí založení Švandova, později Realistického, pak Labyrintu a dnes znovu Švandova divadla.

Ale ještě před tím exkluzivní interview s americkou jazzovou zpěvačkou Dee Dee Bridgwater, jejíž vystoupení zahájilo festival Struny podzimu. Dee Dee Bridgewater, držitelka nesčetných hudebních ocenění, včetně tří cen Grammy, suverénně navazuje na odkaz Elly Fitzgerald a Billy Holiday, jejichž repertoár také osobitě interpretuje. Swing, blues, neuvěřitelné jazzové harmonie, ale i humor naplnily její takřka dvouhodinový koncert.

Švandovo divadlo nechal před 130 lety vybudovat principál významné kočovné společnosti 19. století Pavel Švanda ze Semčic na zahradě smíchovského domu U Libuše. Po válce, kdy bylo výnosem tehdejšího ministra kultury Zdeňka Nejedlého, zrušeno divadelní podnikání, divadlo přejmenovali na dalších 45 let na Realistické. Ředitelem byl jmenován Jan Škoda, ke kterému se přidal Karel Palouš. Ten pak působil jako nejdéle sloužící ředitel v naší divadelní historii (26 let). Karla Palouše od roku 1976 ve vedení divadla vystřídal herec Zdeněk Buchvaldek a jeho pak v roce 1987 nahradil režisér Jiří Fréhar. V listopadu 1989 se právě zde rozhodlo o stávce a dalších akcích divadelníků proti komunistickému režimu. Počátkem devadesátých let prošla budova divadla rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 1992 byla znovu otevřena pod názvem Labyrint. Po sedmi letech však došlo k úplnému zastavení činnosti, rozpuštění souboru a uzavření budovy divadla. Tehdejší ředitel režisér Karel Kříž k tomu dodává: „Kvůli nekompetentnosti vedení odboru kultury magistrátu došlo k zbytečnému prohospodaření minimálně 40 miliónů, ztrátám při rozprodávání majetku divadla, o ztrátách lidských a uměleckých ani nemluvě.“

Současným názvem – Švandovo divadlo na Smíchově – se divadlo vrací k původnímu názvu a obnovuje tak tradici třetí nejstarší divadelní budovy v Praze. Zřizovatel a majitel budovy divadla, hlavní město Praha, vypsal konkurs na obsazení divadla, ve kterém zvítězil v roce 1999 současný ředitel Daniel Hrbek. Švandovo divadlo na Smíchově bylo po rozsáhlé rekonstrukci slavnostně otevřeno v prosinci 2002 jako kulturní centrum nejen divadelních aktivit s repertoárovou scénou stálého činoherního souboru.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Jaroslav 13. 11. 2011 14:40

  Žebro Karla posledního

  Je úplný nesmysl zařazovat jakýsi ostatek Karla Posledního do pořadu o kultuře. To jen do pořadu o nábožens…

 • Michal 24. 10. 2011 20:04

  milé překvapení

  Vřelý pozdrav celé redakci. Díky za dnešní reportáž o p. Oujezdském. Byla pro mne milým překvap…

 • Jana Smrčková 21. 7. 2011 22:56

  OD VIŠNÍ DP VIŠNÍ ČT2

  Díky Janě Borškové a ČT 2 za uvedení dokumentu "Od višní do višní",jsem nadšena čistotou a…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 12 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu