Byrokracie je stejně nesnesitelná jako nezbytná. Je však nutné, aby narůstala tak, jako se to děje v dnešním Česku? A je úředník stále stejně prostým občanem jako každý z nás?

Jaké je nejstarší povolání na světě, je podle nejrůznějších pořekadel jasné. A dokonce i kněžkám lásky se stavěla do cesty, co jiného než byrokracie. Podle slovníku systematická administrativní činnost, pro kterou je charakteristické hierarchické uspořádání, specializace funkcí, objektivní předpoklady pro výkon správy a činnost podle pevných pravidel. V dřevních dobách sice byrokracie ještě nevládla svým oblíbeným nástrojem – razítkem, ale už tehdy chtěl určitě někdo pomáhat – rozuměj řídit, dávat všem stejnou šanci – rozuměj omezovat či chránit blaho svých spoluobčanů – rozuměj zakazovat. Pohled na dnešní českou byrokracii očima těch, kteří s ní musí denně komunikovat, ale i pohledem prostého občana, kterému komplikuje život snad všude, kam se podívá.

Anketa

Kolik času vám zabere běžná návštěva úřadů?

16 % 6 hl. Méně než půl hodiny 50 % 19 hl. Půl hodiny až hodinu 26 % 10 hl. Hodinu až dvě hodiny 0 % 0 hl. Déle než dvě hodiny 8 % 3 hl. Nemohu posoudit Celkem 38 hlasů
Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD