Ohlédnutí za prvním služebním rokem českého primasa Dominika Duky (2011). Režie V. Karas

Dominik Duka jako člověk, jako kněz, jako dominikán, jako pastýř české katolické církve. Co mu postavení arcibiskupa dalo a co mu vzalo: kdy je čas na politická jednání, na vlastní práci kněžskou, biskupskou, a kdy se může ponořit do ticha vnitřní modlitby. Je doma na Hradčanském náměstí nebo ve své klášterní cele?

Měli jsme tu čest být s ním v některých důležitých momentech jeho života od března do listopadu roku 2011. Měli jsme možnost poznat okruh jeho nejbližších. Uvidíte ho při ranní mši, v jeho úřadě, v pozici pastýře a hlavního celebranta, ale také v jeho bývalém „civilním“ zaměstnání či na setkání se spolužáky z gymnázia.

Na letišti v Čáslavi si Mons. Duka důkladně prohlédl stíhačky typu Gripen; má k nim blízký vztah, jeho otec byl letec. V archívu letiště smutně poznamenal: „Ano, s panem generálem se tatínek několikrát sešel. Nejprve v Anglii, později na Mírově.“

Vzácné bylo jeho setkání s bývalými spolupracovníky ze Škodovky – z výroby lokomotiv. Natáčeli jsme v závodní jídelně, jak si velmi neformálně povídá. Vtom si vedle mne sedl starší člověk; vidí stůl, kolem kterého se hemží novináři a kamera, a povídá jinému: „Kdo to je?“ a on odpoví: „Jaroslav Duka přece… dnes je arcibiskupem!“ „A kterej?“ „No přece ten, co se tenkrát pořád modlil…“

Podařilo se natočit vzácné momenty. Koncem natáčení byl štáb České televize v arcibiskupském paláci jako doma. Všichni nám vycházeli vstříc, od paní recepční Marušky až po ceremonáře Vojtěcha Mátla či sekretáře Tomáše Rouleho. A domácí atmosféra se promítla i v náladě dokumentu.

Mimořádný střih Michala Hýky, skvělá kamera Pavla Berkoviče, citlivá a jistá režie Víra Karase. Námět Jiřího Stracha a scénář Milana Badala. 29. prosince si ve 20.00 na ČT 2 pusťte do sváteční a provoněné domácnosti otce Dominika.

Dominik Duka je především člověk. Vzdělaný, pokorný a moudrý. Hodinový dokument otevírá divákovi České televize jeho srdce i jeho mysl. Pražský arcibiskup zve k sobě domů: Pojďte dál, rád s vámi určený čas prožiji.

Dominik Duka
arcibiskup pražský

Dominik Duka

* 26. 4. 1943


Stopáž56 minut
Rok výroby 2011
 ST