Inscenovaný dokument o inspirativním odkazu Františka z Assisi, výjimečného muže středověku, který svou těžce vydobývanou pokorou a životní filozofií silně ovlivnil a stále ovlivňuje směřování společnosti k budoucnosti (2010). Režie O. M. Schmidt

Osobnost Františka z Assisi je jednou z nejinspirativnějších v celé evropské kulturní tradici. Přes hradbu osmi staletí oslovuje nejenom křesťany, ale i muslimy, nebo ty, jimž jsme si zvykli říkat bez vyznání. Františkův jazyk umí být univerzální a přitom ne bezzubý. Františkánských témat je spousta: vztah člověka k přírodě, jeho místo v kosmu, smysl utrpení, pokora, chudoba jako dar, mezilidský dialog, rytířství ducha, oběť, láska.

Dokument představuje neobvyklou postavu lidských dějin, neboť svatý František z Assisi patří k těm vzácným osobnostem, které významně ovlivnily myšlení lidí své doby, ale i životní směřování dalších generací. Františkovou metodou byla těžce vydobývaná pokora, která mu umožnila stát rovně, pravdivě, poctivě a silně. Pro mnohé šlo o výraz bláznovství, pro jiné o skutečnou velikost lidského ducha.

foto: Jana Studničková, Luboš Vála

Otakáro Maria Schmidt
režisér a scenárista

Otakáro Maria Schmidt

* 28. 7. 1960


Jana Kristina Studničková
dramaturgyně, režisérka, střihačka, herečka

Jana Kristina Studničková

* 28. 2. 1977


Stopáž57 minut
Rok výroby 2010
 ST HD
ŽánrDokument