Stará tradice chovu koní na jižní Moravě vedla v Lanžhotě před několika lety ke vzniku obřadného rituálu, který má na starost místní farář (2011). Režie P. Hajn

Tradice chovu koní je v jihomoravském Lanžhotě prastará, jak to jen tradiční zemědělské lokalitě odpovídá. Koně jsou mezi místními starousedlíky dodnes nedílnou součástí jejich rodin. Používají se ke každodenní práci, ale neobejde se bez nich ani většina místních slavností.

Každoročně v období vánočních svátků požehná místní farář koním, aby se jim dařilo i v příštím roce, aby se koním i jejich majitelům vyhnuly všechny neduhy.

Největší slavnost pro všechny však nastává s blížícím se podzimem. Jsou to lanžhotské hody, které se konají vždy v polovině září a přípravy na ně začínají přibližně měsíc předem.

Nejdůležitější akce začíná ve čtvrtek před hodovou nedělí. Chlapci si oblečou starobylé kroje, vyčesané a ozdobené koně zapřáhnou do dvou vozů. Jejich cílem je les na slovenské straně hranice. Už před měsícem si zde totiž hodoví stárci vyhlédli dvě nebo tři rovné a krásně vzrostlé borovice. Ty nyní musí pokácet, stanou se totiž symbolem následujících hodů – hodovou májkou.

S obrovskými kmeny naloženými na vozech se chlapci za zpěvu vracejí domů.

V pátek kmeny ostrouhají a tesař má za úkol dát je dohromady pomocí kovových obručí. Večer chlapci vykopou několik metrů hlubokou jámu. V sobotu nastává obřad stavění máje. Stavění se provádí bez jeřábů či traktorů. Lanžhot je unikátní právě v tom, že se mája stále staví ručně.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 ST AD
ŽánrDokument