Kulturama

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z kulturního dění uplynulého týdne, ale i událostí, na které se nezaslouženě pozapomnělo, doplněný o podrobnější kritické pohledy, rozhovory a diskuse s hosty.

Rok 2011 přinesl české kultuře ztrátu celé řady výrazných osobností. Jednou z nich byl bezpochyby Ivan Martin Jirous. Ve svém díle, ale žije dál a tak si nyní můžete poslechnout Jirousovu sbírku Magorovy labutí písně, kterou sám namluvil. Zároveň byla před pár dny v pražském Centru současného umění DOX pokřtěna taky nová kniha s názvem – Aby radost nezmizela. Ta vznikla ze vzpomínek Magorových přátel.

Čeští umělci se letos často prezentovali v cizině. A to třeba i na Islandu. Bez větší mediální pozornosti proběhla výstava performerky Moniky Fryčové, ta měla jako vůbec první Češka v severské zemi samostatnou výstavu.

Nadsázka, ironie, parodie i satira, to všechno propojuje burleska. Literárně nebo hudebně-dramatický žánr, o jehož renesanci se zasloužila Dita von Teese. Svou oblibu si postupně nachází i v Česku. A to díky partě Prague Burlesque. Jejich dekadentní zábavu můžete zažít na vlastní kůži přímo na Silvestra v pražském Bar and Books.

Loutky a loutková divadla u nás mají dlouholetou tradici. Kniha Loutka a moderna, která právě vyšla, nás zaujala svým pohledem na vývoj loutek a především scén k loutkovým divadlům.

A protože je konec roku, budeme také trochu bilancovat. Jaké kulturní události v uplynulém roce nejvíc oslovily vybrané české osobnosti?

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Kulturní události 2011 očima 10 osobností

  3. 1. 2012

  Pořad ČT24 Kulturama, který každou sobotu přináší výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z kulturního dění, se obrátil na vybrané osobnosti s otázkou: Jaké kulturní události v uplynulém roce vás nejvíce oslovily?

 • Burleska nabízí čistou kabaretní zábavu

  31. 12. 2011

  Praha – Nadsázka, ironie, parodie i satira, to všechno propojuje burleska. Literárně nebo hudebně-dramatický žánr, o jehož renesanci se zasloužila Dita von Teese. Svou oblibu si postupně nachází i v Česku. A to díky partě Prague Burlesque.

 • Česká loutka jako výtvarný fenomén

  30. 12. 2011

  Praha – Kniha autorů Marie Jiráskové a Pavla Jiráska Loutka a moderna s předlouhým podtitulem – vizualita českého loutkového rodinného divadla, spolkového divadla a uměleckých scén v první polovině 20. století jako osobitý odraz avantgardních a modernistických snah českých výtvarných umělců – je pohledem scénografa na padesátiletý vývoj loutkářské scénografie v době, kdy u nás došlo k mimořádnému rozkvětu tohoto umění. Obsáhlou knihu, kterou je možno označit za ojedinělý nakladatelský počin, vydalo Arbor vitae.

 • Pocta Magorovi i jeho příteli Havlovi

  21. 12. 2011

  Praha - V pražské galerii DOX se dnes uskutečnil křest sborníku textů s názvem Aby radost nezmizela s podtitulem Pocta Magorovi. Akce byla poctou nedávno zemřelému básníkovi, rebelovi a manažerovi skupiny The Plastic People of the Universe Ivanu Martinu Jirousovi, ale také Václavu Havlovi. Bývalý prezident, s nímž se dnes při smutečním průvodu loučily v Praze tisíce lidí, je jedním ze spoluautorů vzpomínkové publikace.

Diskuse diváků
 • 22. 6. 2013 17:56

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Jiří David 24. 3. 2013 14:53

  obsah

  jako obvykle nechápu vĂ˝bÄ›r obsahu, ze souÄŤasnĂ©ho umÄ›nĂ­ je zde jen národnĂ­ gal…

 • Marie ÄŚ. 27. 1. 2013 11:12

  Kulturama mĂ­sto Kultura.cz?

  Dnes - pĹ™i pohledu do archivu ÄŚT - jsem zjistila, Ĺľe poĹ™ad Kultura.cz zmizel z…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu