Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Napohled je to výhradně mužská záležitost. Někdy se jí říká tichá nemoc, je ale zapotřebí na ni nahlas upozornit. Rakoviny prostaty rychle přibývá

Nárůst pacientů i nové léky

Je častější než rakovina prsu u žen. Zhoubný nádor prostaty postihne letos v Česku více než osm tisíc mužů, předpovídají odborníci. Počet pacientů rok od roku prudce roste. A přicházejí i nové léky, včetně imunoterapeutické vakcíny. Jak léčba probíhá a jak ji muži snášejí?Včasná diagnóza i řešení následků

Svou roli hraje genetika. I proto, že jeho otec rakovinu prostaty měl, se pan Jan vypravil k lékařům. Podpořila ho i jeho žena. Přišel včas a dnes nemá žádné potíže. Ne každý pacient má to štěstí. I úspěšná operace mívá někdy nepříjemné vedlejší následky. Například inkontinence se dá řešit pomoci speciální pásky.Urolog Vladimír Študent

Na medicínu ho nasměrovala učitelka biologie, obor už si vybral sám. Zájem o techniku ho přivedl k robotovi, na operace nádorů se zaměřil už dříve. Když mluví s pacienty a příbuznými, ví, jak jim je, protože ani jeho rodině se zákeřná nemoc nevyhnula. Medicínu dělá 30 let, od roku 2006 vede Urologickou kliniku ve FN Olomouc.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Léčba nejčastější rakoviny českých mužů posílila o nové postupy

  5. 4. 2013

  Praha – Pokročilé stádium rakoviny prostaty budou v blízké budoucnosti krotit čeští lékaři novými, účinnými medikamenty, které na rozdíl od chemoterapie mají méně nežádoucích vedlejších účinků. Jde o hormonální přípravky a radioizotop rádia. Měly by se dostat především k pacientům, na které nezabírá dostupná léčba. V současnosti se čeká na schválení úhrady ze zdravotního pojištění.

 • V Brně vznikla vůbec první sexuologická poradna pro pacienty s rakovinou

  25. 2. 2013

  Brno – Pacientům po onkologickém onemocnění, kteří mají problémy v sexuálním životě, pomáhá nová poradna. Lékaři z Fakultní nemocnice Brno, kde poradna vznikla, chtějí lidem umožnit návrat k plnohodnotnému sexuálnímu životu. Nejčastěji mají problémy pacienti po operacích nádorů prostaty, tlustého střeva nebo prsu.

 • Movember v polovině: S knírem proti rakovině prostaty

  15. 11. 2012

  Praha – Statisíce mužů po celém světě mají za sebou první dva týdny cíleně pěstovaného kníru. Nejde přitom o nezávazný módní trend, ale kampaň upozorňující na zrádnou rakovinu prostaty. Hnutí s názvem Movember (složenina anglického slangového výrazu pro knírek a názvu měsíce listopad) opakovaně probíhá už několik let a předchází mu registrace na internetových stránkách. V České republice se do akce zapojilo několik tisíc mužů, mezi nimi i slavné osobnosti jako Ondřej Brzobohatý, Roman Holý, Matěj Ruppert nebo Jan P. Muchow.

 • Prostatický Čech varuje Američany před rakovinou

  11. 10. 2011

  New York – Jedním z nejčastějších rakovinných onemocnění je rakovina prostaty. V Americe teď vypukla nová kampaň, která má donutit muže jít na preventivní prohlídku. Hrdinou klipů je "Prostatický Čech", který chce na ulici muže vyšetřit. Kampaň přitom využívá podobnosti slova Čech (Czech) a kontrola (check) v angličtině.

 • Studie olomouckých vědců: Při rakovině prostaty pomáhají brusinky

  25. 2. 2011

  Olomouc – Vědci z Univerzity Palackého zkoumali vliv brusinek během léčby rakoviny prostaty a výsledek je příjemně překvapil. Pacienti, kteří při léčbě brusinky užívali, totiž měli méně pooperačních obtíží. Studii olomouckých vědců otiskl i odborný vědecký časopis ve Velké Británii British Journal of Nutrition a vyvolala velký ohlas. V Olomouci tak budou brusinky zkoumat i nadále.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • 21. 2. 2020 14:27

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Veronika 30. 12. 2019 19:29

  Prosba

  dobrĂ˝ den volám sa Veronika mám 21rokov pochádzam zo slovenska konkrĂ©tne z okr…

 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu