Měl bídné dětství, byl muzikantsky mimořádně nadaný a za oceánem vadil vládním úředníkům. Nebýt pomateného útočníka, tak by se John Lennon v těchto dnech dožil osmdesáti let. Americký dokument

Filmaři David Leaf a John Scheinfeld ve svém kontroverzním dokumentu sledují pokusy FBI i některých členů americké vlády umlčet Johna Lennona (1940–1980). Ve snímku jsou rozsáhlé rozhovory s jeho nejbližšími. Je to pohled na život a časy věčného rebela Johna Lennona. Snímek realizovaný pro kina, zachycuje ideály, za něž bojoval. Vrcholem filmu jsou ukázky písní Johna Lennona.

Snímek je pohledem na život věčného rebela Johna Lennona, jenž je divákům přiblížen rozsáhlými rozhovory s jeho nejbližšími a ukázkami z jeho tvorby. Film se z většiny zabývá obdobím, kdy se administrativa prezidenta Richarda Nixona snažila Lennona vyhostit ze země. Když v roce 1972 Nixon usiloval o znovuzvolení, obával se vlivného hudebníka dokonce natolik, že na něj nasadil FBI. Ze sledování vznikl svazek o 281 stranách. V březnu 1973 byl Lennon s manželkou Yoko Ono vyzván, aby do 60 dnů opustil Spojené státy americké. Manželé se bránili soudně a řízení nadobro zastavil až Nixonův nástupce Gerald Ford.

Celosvětovou slávu získal John Lennon jako lídr nejslavnější kapely všech dob – The Beatles. Talentovaný muzikant k fanouškům promlouval také jako politický aktivista. Svůj apel po světovém míru vyjádřil například v dodnes intenzivně hrané písní Imagine. V srpnu 1966 odsoudil válku ve Vietnamu, svatební cestu s Yoko Ono proměnili v sérii mírových happeningů, při kterých vznikla píseň Give Peace a Chance a v listopadu 1969 Lennon demonstrativně vrátil řád britského impéria (MBE), a to z důvodu nesouhlasu s podporou britských vojsk zásahu v Biafře, v Nigérii a Američanů ve válce ve Vietnamu.

Po rozpadu The Beatles Lennon koncertoval jen výjimečně. Pokud se rozhodl hrát a zpívat před publikem, tak vždy pouze, aby někoho podpořil. V prosinci 1971 vystoupil na festivalu Ann Arbor na podporu vůdce Bílých panterů Johna Sinclaira, který byl roku 1969 odsouzen na deset let vězení za držení marihuany. Sinclair byl omilostněn dva dny po skončení festivalu. Po narození syna Seana (1975) se Lennon stáhl z veřejného života. Dne 8. prosince 1980 se stal obětí atentátu. Před branou jeho newyorského bytu jej zastřelil duševně nemocný fanoušek, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy.

John Lennon
hudebník

John Lennon

* 9. 10. 1940

† 8. 12. 1980


Originální názevUSA versus John Lennon
Stopáž96 minut
Rok výroby 2006
 )D( ST
ŽánrDokument