Životopisný film o módním návrháři českého původu Zikovi Ascherovi, vizionáři, který pracoval s nejslavnějšími umělci i designéry své doby, jako byli Dior a Balenciaga.
Režie a scénář: Hedvika Hlaváčková.
Šílený hedvábník

Biografický film o módním návrháři českého původu Zikovi Ascherovi, vizionáři, který svůj život zasvětil tvorbě krásy, pracoval s nejslavnějšími designéry i umělci své doby, vynalézal nové látky, technologie a materiály, a ačkoli v Čechách byl donedávna neznámý, ve světě je jeho jméno velkým pojmem. Život Ziky Aschera kopíruje dějinné zvraty minulého století nejen v oblasti módy. Seznámíme se se životem zlaté mládeže za první republiky, kdy se Zika mimo jiné proslavil jako lyžař, který nikdy nebrzdí, získal tak přezdívku Šílený hedvábník a reprezentoval Československo na olympiádě. Nebrzdil ovšem ani v autě a místo nákupu látek pro strýce se při výletech do Paříže oddával nočnímu životu ve společnosti slavných malířů. Následuje nástup nacismu, emigrace a krušná válečná léta v Londýně, zázračný úspěch v době ekonomického rozkvětu západního světa, ale i dramatické změny v 70. letech, vliv hippies na módu a nakonec nástup generace, která chce v první řadě vydělat peníze a která znamená postupný zánik estetiky a hodnot, které vyšvihly Ziku a jeho generaci na vrchol.

„Přes všechny dramatické zvraty jeho života Zika dokázal zemřít v pokročilém věku, ve své vlastní posteli, a to v sobotu dopoledne, takže tím nenarušil pracovní týden,“ říká jeho syn. „Byl to dobře prožitý život.“

Dlouhometrážní debut Hedviky Hlaváčkové nápaditě využívá dobové archivy a zpravodajství, a také originální animace Ascherových návrhů.

Režie a scénář: Hedvika Hlaváčková.

Napište nám