Největší tankové bitvy

Normandie

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

Večer 6. června 1944, na konci dne „D“, Spojenci prolomili Hitlerův Atlantický val v šířce 80 kilometrů. Kanadská 2. tanková brigáda opustila pláž a pustila se do Němců dobře ukrytých za hradbami živých plotů, aby vzápětí čelila i nejzkušenějším zabijákům: 12. tankové divizi SS Hitlerjugend. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí

Tanky v tomto díle

Bitva o Normandii (6. června – 25. srpna 1944)

Klikněte pro větší obrázek6. června 1944 – Pláž Juno. 8 kilometrů mírně stoupající pobřežní linie v Normandii. Koncem jara 1944 byla tato pláž svědkem zatím největší obojživelné operace v dějinách. zde udeřili na Hitlerův Atlantický val. Od pádu Francie v roce 1940, se Němci připravovali na neodvratnou hrozbu spojenecké invaze. Vybudovali 5000 kilomterů dlouhý řetěz opevnění, sahající od Norska ke španělským hranicím. Takzvaný Atlantický val, posetý betonovými bunkry, s desítkami tisíc min a protitankových překážek, chráněný 3000 těžkých děl, byl považován za nedobytný. Tato impozantní obranná linie se zdála být pro útok tím nejhorším místem. Přesto právě zde, 6. června 1944 Spojenci zaútočili. Ve 3 hodiny ráno dorazily k pobřeží invazní jednotky v síle více než 100 tisíc mužů. Zakrátko začalo mohutné bombardování námořní palbou.

Spojenecká akce měla krycí název Operace Overlord. Kanaďané se měli vylodit na osmi kilometrech silně bráněného pobřeží, označeného kódovým názvem pláž Juno. V čele útoku postupovala kanadská 2. tanková brigáda. Jejím úkolem bylo umlčet německou obranu a zajistit předmostí pro vylodění pěchoty. Po osmé hodině ranní zahájili Kanaďané vylodění. Do útoku vyrazily obojživelné tanky. Plovoucí tank DD měl utěsněnou korbu, aby dovnitř nepronikala voda. Dostatečný výtlak mu poskytovala celtovinová zástěna. Největší úpravou byl dvojí pohon Duplex Drive. Dva lodní šrouby dokázaly tanku udělit rychlost 4 uzly. Sherman DD vážil 33 tun, při plavbě na otevřeném moři byl pomalý a špatně manévroval. 5 kilometrů plavby k vyloďovací pláži byl nervydrásající zážitek. Tanky mohly potopit vysoké vlny nebo ukotvené miny.

Klikněte pro větší obrázekKdyž dorazily k pobřeží, dostaly se na dostřel dobře rozmístěných německých děl. Z 67 tanků vysazených z vyloďovacích člunů, 11 pobřeží nikdy nedosáhlo. Než mohly osádky opětovat palbu, musely spustit plachtovinovou zástěnu. Během prvních hodin bojů Kanaďané ztratily stovky mužů a 19 tanků. Bez ohledu na ztráty se jim podařilo prorazit německou obranu a pláž Juno obsadit. Na konci dne D Spojenci prolomili Hitlerův Atlantický val v šířce 80 kilometrů. Obsadili pobřeží Normandie a vyrazili do vnitrozemí. Jejich cílem bylo obklíčit a zničit německé jednotky v okupované Francii.

Obsazení města Caen

Americké síly postupovaly směrem na západ, britské a kanadské jednotky postupovaly na jih. I jejich cílem bylo strategicky důležité město Caen. Ale sotva tanky kanadské 2. tankové brigády opustily pláž, musely čelit novému nebezpečí. Malebnou krajinu v Normadii tvořilo bludiště úzkých políček obehnaných 5metrovými živými ploty a hlubokými příkopy. Zlý sen každého tankisty. Každý pohyb tanků byl obtížný a nebezpečný. Tohle nebyla otevřená poušť severní Afriky nebo nekonečná step východní fronty. V Normandii se bojovalo z bezprostřední blízkosti. Překvapení přicházelo jedno za druhým.

Klikněte pro větší obrázekDen D plus 1. Navzdory obtížnému terénu postupovali příslušníci kanadské 2. tankové brigády vytrvale směrem k městu Caen. V druhý den bitvy narazili na kolonu 9 německých tanků Panther. Střední tank Panther byl považován za jeden z nejlepších tanků druhé světové války. 75milimetrový kanon s dlouhou hlavní byl mimořádně účinný a měl dlouhý dostřel. Panther měl 80milimetrový čelní pancíř skloněný pod úhlem 50 stupňů. Díky tomu dobře odolával útokům zepředu.

Měl tři dobře vyvážené parametry: vysokou úsťovou rychlost kanonu, dobrou pohyblivost a silnou pancéřovou ochranu. Ale žádná z výhod těmto Pantherům nepomohla. Silný čelní pancíř jim byl k ničemu, protože byly Shermanům vystaveny bokem. Tank Sherman byl vyzbrojen méně výkonným kanonem ráže 75 milimetrů s krátkou hlavní. Chránil ho jen 51 milimetrů silný přední pancíř, takže v čelním souboji s Pantherem byl v nevýhodě. Ale Němci byli nachytáni nepřipraveni a v boji na krátkou vzdálenost o své výhody přišli.

Klikněte pro větší obrázekAle i na Kanaďany čekalo překvapení. Na rozkaz německého nejvyššího velení jim spěchala vstříc nově zformovaná 12. tanková divize SS, pod velením jednoho z nejzkušenějších tankových velitelů. Jejím úkolem bylo spojenecký postup zastavit. 12. tanková divize SS byla vyzbrojena 48 tanky Panther, desítkami těžkých děl a téměř stovkou tanků Panzer IV. Kanaďané byli zaskočeni. Vedoucí tanky pluku byly během pár sekund zničeny. Ale tentokrát utrpěli Kanaďané porážku. Ztratili 28 tanků, 110 mužů bylo zabito a 128 jich padlo do zajetí. 18 zajatců čekal krutý osud. Nemilosrdný Kurt Meyer se svou 12. tankovou divizí SS dělal vše pro to, aby postup Kanaďanů zastavil.

Postup Spojenců na celé délce západní fronty vázl. Britové a Kanaďané předpokládali, že se jim podaří obsadit Caen během 3 dnů. Nakonec jim to zabralo celých 34 dnů. Byly to nejkrvavější boje, jakých se zúčastnili. Aby Spojenci zlomili houževnatý německý odpor, poskytli pozemním jednotkám podporu těžkých bombardérů. Mohutné denní nálety obrátily většinu starobylého francouzského města v trosky. Caen bylo prakticky úplně srovnané se zemí. 9. července v den D plus 33 Spojenci konečně Caen obsadili.

Klikněte pro větší obrázekVšude byly hromady trosek, ale žádní Němci. Ti ustoupili a přenechali rozbombardované město spojencům. Ti se museli prodírat troskami, které z města nadělaly jejich vlastní bombardéry. Němci ustoupili na jih od Caen a zakopali se podél 5 kilomterů dlouhé výšiny zvané hřeben Verriéres. Hřeben se vypínal 30 metrů nad okolní terén a poskytoval Němcům ideální obranné postvení. Odtud mohli ovládat celý prostor až po Caen a ostřelovat postupující spojenecké jednotky. Němci zde rozmístili celý arzenál, včetně 72 protiletadlových kanonů ráže 88 milimetrů, 40 tanků Panther a 80 těžkých tanků Tiger. Přestože stály tváří v tvář nejsilnějšímu obrannému postavení v Normandii, britské a kanadské jednotky zahájily 18. července, 9 dní po obsazení Caen, operaci Goodwood. Cílem tankového útoku byl právě hřeben Verriéres. Před tankisty kanadské 2. tankové brigády stál další obtížný úkol. Měli obsadit a bránit malou vesnici u paty hřebenu. Pluk Sherbrookských střelců ztratil polovinu tanků a byl nucen ustoupit. Ostaní jednotky také utrpěly těžké ztráty a stáhly se. Operace Goodwood selhala.

Bitva o hřeben Verriéres

21. července 1944. Po 4 dnech krvavých bojů, ve kterých utrpěli těžké ztráty, Spojenci odvolali rozsáhlý tankový útok, jehož cílem byla likvidace německých obranných postavení podél hřebene Verriéres. Ale generál-poručík Guy Simonds přišel s novým plánem. Spojenci potřebovali dosáhnout průlomu, protože obsazení hřebene bylo klíčem k pokračování ofenzívy v Normandii. Pro operaci Totalize bylo vyčleněno 400 tanků s podporou pěchoty, které měly postupovat v 6 proudech přímo proti postavení německého dělostřelectva. Aby omezil účinnost dělostřelecké palby, chtěl generál Simonds udeřit pod rouškou tmy. Nikdy předtím se noční tanková operace v takovém rozsahu neprováděla. Proto generál nařídil tankistům i pěchotě, aby celou operaci znovu a znovu nacvičovali za dne. Přípravy a nácvik součinnosti pro operaci Totalize zabraly déle než týden.

Klikněte pro větší obrázekPo noční intenzivní dělostřelecké přípravě byla zahájena Operace Totalize. 400 britských a kanadských tanků vyrazilo do tmy. Tanky jely pohromadě a pomalu se blížily k hraně hřebenu. Směr k primárním cílům udržovaly jednotky podle trasírek svítícího střeliva z rychlopalných kanonů. 8. srpna na úsvitu britské a kanadské jednotky obsadily většinu hřebene Verriéres a kolem poledne byla celá vyvýšenina v rukou Spojenců. První fáze Operace Totalize skončila úspěšně a otevřela Spojencům cestu k dalšímu postupu a možnost spojit se s americkými jednotkami dále na jihu. 21. srpna, po dalších dvou týdnech krvavých bojů, Spojenci konečně sevřeli německou armádu v Normandii v obklíčení. Na německé jednotky, které zůstaly chycené uvnitř kapsy, uspořádalo hon spojenecké letctvo.

Zničení německé armády ve Francii znamenalo konec bitvy o Normandii. Německé ztráty byly vysoké. 200 tisíc mrtvých a raněných a 1300 zničených tanků. Normandie se stala hrobem kdysi slavné panzerwaffe. Z 12. tankové divize SS Hitlerjugend údajně zůstalo jen 10 tanků a 300 mužů, včetně Kurta Meyera. Ten byl později, za vraždu 18 kanadský zajatců v opatství d'Arréne, postaven před soud. Ale ve vězení strávil jen 9 let. Pro spojence znamenala bitva v Normandii velké vítězství, za které však museli zaplatit vysokou cenu: 50 tisíc mužů padlo, 150 tisíc bylo raněno. Pluk Sherbrookských střelců utrpěl v bitvě o Normandii nejtěžší ztráty za celou druhou světovou válku.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • smoulak1 9. 7. 2014 17:39

  Největší tankové bitvi

  Je mi 12 a hodně mě zajímají tanky, je to dobrý pořad, ve World of Tanks se jmenuju smoulak…

 • vojtěch drga 18. 10. 2013 21:03

  němci

  mám sice jen 11 let ale tvrdím že nejlepší byli němci a měli víbornou strategiy avízbroj a v…

 • Pavel 17. 9. 2013 10:07

  Doporučuji prohlédnout si pozorně fotosnímky z květnové Prahy roku 1945 - Rusové přijeli na amer…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Greatest Tank Battles – Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2010 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje