Největší tankové bitvy

Ardeny (1)

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

16. prosince 1944. Na 140 kilometrů široké frontě zaútočilo proti čerstvým, nezkušeným americkým jednotkám přes 1 700 německých tanků a 200 000 mužů pěchoty. V první chvíli frontu bránilo jen 60 Shermanů, 180 protitankových děl a 35 000 mužů pěchoty. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí

Tanky v tomto díle

Bitva v Ardenách (16. prosince 1944 – 25. ledna 1945)

Belgicko-německá hranice Oblast Arden na belgicko-německé hranici je malebnou krajinou, plnou hlubokých lesů, hlubokých řek a zvlněných údolí. Je to tradiční bojiště. Rozeklaná část Evropského kontinentu, která je vstupní branou do Francie a k přístavům v Severním moři. Bojovalo se tu od dob starého Říma. V prosinci 1944 zde vypukly boje znovu. Tentokrát došlo k jedné z největších a nejkrvavějších tankových bitev druhé světové války.

Klikněte pro větší obrázek16. prosince 1944. Dunění palby německého dělostřelectva prořízlo klidné ráno. Krátce na to udeřila na americké obranné linie na 140kilometrové frontě, více než tisícovka německých tanků. Hitler chtěl zastavit spojenecký postup přes Francii a Belgii směrem k hranicím Třetí říše. Během léta a podzimu 1944 zatlačili Spojenci německou armádu 850 kilometrů zpět z okupované Evropy. Ale když se dostali k německým hranicím, jejich zásobovací linie se natolik prodloužily, že postup začal váznout. Hitler se tuto skutečnost snažil využít a připravil v Ardenách rozsáhlý protiútok. Byla to sázka na všechno. Německým plánem bylo rozdrtit slabé americké linie, podél německé hranice s Belgií a Lucemburskem, obsadit mosty přes řeku Mázu a vyčistit cestu k Antverpám.

Zaskočení Američané

Hitlerovým cílem bylo obsazení strategického přístavu v Antverpách Roland Gaul, historik a obrovského spojeneckého zásobovacího střediska. Sekundární cíl byl čistě taktický. Kdyby se Němcům v Ardenách podařilo zastavit asi 25 spojeneckých divizí, které se tu zotavovaly, způsobili by Britům a Američanům těžké ztráty, které by je mohly přivést k separátnímu jednání. Němci odhadovali, že mají jen 3 dny, než dokážou Spojenci v Ardenách zorganizovat efektivní protiútok. Museli udeřit rychle, mohutnými a velmi mobilními tankovými silami. Shromáždili 8. tankových divizí, přes 1700 obrněných vozidel. Mezi nimi bylopřes 100 Tigerů a více než 400 tanků Panzer V. Panther. Panzer V. Panther byl vyzbrojen 75 milimetrovým kanonem s vysokou úsťovou rychlostí. Čelní pancéřové pláty byly 80 milimetrů silné a skloněné, takže zvyšovaly pravděpodobnost odražení střely. I v těžkém terénu tank dosahoval rychlosti 30 kilometrů za hodinu, což byla během tuhé zimy v Ardenách velká výhoda.

Klikněte pro větší obrázekNěmci 8 týdnů po nocích tajně shromažďovali silné tankové jednotky. Potom čekali na špatné počasí, které uzemní spojenecké letectvo. 16. prosince ráno, klesla teplota hluboko pod bod mrazu a nad celými Ardenami zuřila sněhová bouře. Na to Němci čekali a bez váhání udeřili. Němcům se podařilo Američany překvapit. Během chvíle změnili průběh frontové linie v Ardenách tak, že celá akce vešla do americké vojenské historie pod názvem „Bitva o výběžek“, známá také jako „Bitva v Ardenách“. V čele úderu byla nasazena 5. tanková armáda, která zaútočila na nejslabší úsek americké obrany, bráněný 28. pěší divizí s podporou hrstky tanků. Na frontě široké 24 kilometrů bylo roztroušeno pouhých 32 Shermanů, 57 protitankových kanonů a muži z jednotek, které byly vyčerpané.

Obklíčení Bastogne

Ardeny byly pro rozmístění nekompletních a opotřebovaných jednotek ideální. 28. pěší divize v té době dostávala pravidelné přísuny posil přímo ze Spojených států. Na druhou stranu, tito mladí vojáci nikdy neprošli bojem. Proto byly všechny jednotky, které se zde seznamovaly s bojištěm, v noci z 15. na 16. prosince útokem zcela zaskočeny. Hlavní cíl Němců byl obsadit mosty přes řeku Mázu, dokud špatné počasí bránilo spojeneckým letounům ve vzletu a dokud Američanům nedorazily posily. Během pouhých 20 hodin od začátku útoku se čelní jednotky 5. tankové divize nalézaly jen 90 kilometrů od svých cílů, 8 kilometrů v belgickém vnitrozemí. Němci posilovali svůj útok. Vrhali do rozšiřujícího se průlomu stále další tankové jednotky, včetně elitní 116. tankové divize.

Klikněte pro větší obrázekAmeričané ustoupili až k Bastogne, což byla významná dopravní křižovatka, kam se sbíhaly hlavní silnice vedoucí k mostům přes řeku Mázu. Spojenecké velení vydalo rozkaz: „Udržet Bastogne za každou cenu.“ K posílení obrany města byla nasazena i 101. výsadková divize. Celé tři dny, v mraze, sněhu a bez letecké podpory odrážela 101. výsadková, se zbytky 10. tankové divize, opakované německé pokusy o obsazení města. Velení 5. tanková divize, otrávené zatvrzelým americkým odporem, vydalo 19. prosince rozkaz Bastonge obejít a pokračovat v postupu k mostům přes řeku Mázu. V obavě z obklíčení vydalo Spojenecké velení 3. americké armádě generála George Pattona rozkaz, uvězněné jednotky vyprostit. Přestože byl Patton ve Francii 260 kilometrů daleko, nařídil třem divizím okamžitý přesun na sever směrem na Bastonge. V čele jelo 127 tanků 4. tankové divize. 32 tanků Sherman 8. tankového praporu dosáhlo předměstí Bastonge za méně než 24 hodin. V době, kdy dorazily posily, už Němci Bastonge obklíčili. Americké jednotky ve městě byly v pasti.

21. prosince 1944. Pátý den bitvy v Ardenách. Německá ofenzíva nyní postoupila 60 kilometrů do nitra Belgie a řada amerických vojáků zůstala uvězněna ve vzniklé kapse. 22. prosince začal německý nápor směrem k mostům přes Meuse slábnout. Obtížný terén severo-východně od Bastonge představoval pro německou 116. tankovou divizi nepříjemný problém. Kolony tanků ucpaly úzké ardenské cesty. Mnoha tankům docházelo palivo. Němci nyní obrátili svou pozornost zpět k Bastonge. Ale Američanům obklíčeným ve městě se blížily posily. Tři bojová uskupení 4. tankové divize generála Pattona vyrazila na sever, aby prorazila německou blokádu.

Boje u Bastogne

Klikněte pro větší obrázek23. prosince 1944. Bitva v Ardenách pokračuje 7. krvavým dnem. Jednotky německé 5. tankové armády prorazily 80 kilometrů do nitra Belgie a obklíčily hlavní opěrný bod spojenců, město Bastonge. Generál George Patton vyslal jednotky 4. tankové divize, aby obklíčení prorazily. 23. prosince ráno zaútočil podplukovník Irzyk se svými tanky na obec Chaumont, 12 kilometrů jižně od Bastonge. V bitvě o Chaumont ztratila rota B 18 tanků a většinu jejich osádek. Německé stíhače tanků Jagdtiger postup tankového praporu podplukovníka Irzyka na Bastonge zpomalily. 12 kilometrů jihovýchodně postupovaly tanky záložního velitelství směrem na Bigonville. Jejich úkolem bylo obsadit silně bráněné město a chránit křídlo jednotek postupujících na Bastonge.

V 16 hodin jednotky záložního velitelství město Bigonville obsadily. 24. prosince jim generál Patton vydal rozkaz, aby se připojily k hlavnímu útoku směrem na Bastonge. Boží hod tak strávily přesunem na západ. 26. prosince byly jednotky záložního velitelství konečně připravené k jednomu z nejodvážnějších bojů ve své historii. 26. prosince 1944. Belgické město Bastonge je už 5. den v obklíčení. Jižně od města se čelní jednotky záložního velitelství 4. tankové divize připravují na poslední nápor proti německým obranným liniím, jehož cílem je uvolnění obklíčeného města.

Klikněte pro větší obrázekRota C poručíka Boggese, měla zaútočí přímo na Assenois a pokusit se spojit se 101. výsadkovou. Měl to být závěrečný útok k uvolnění obklíčeného města. Poručík Charles Bogges vedl svých 8 tanků proti silné německé obraně ve městě Assenois. Bogges zaútočil s podporou mechanizované pěchoty. Měli plné ruce práce s Němci, kteří kladli odpor a pokušeli se zaminovat silnici. Jejich dělostřelectvo vyřadilo několik Halftracků a palba minometů zničila několik dalších vozidel. Německá palba byla intenzivní, ale poručík Bogges a jeho muži jí projeli a probili se na poslední úsek vedoucí přímo do Bastogne.

Poručíkovi Boggesovi zbyly jen 4 tanky, se kterými pokračoval k Bastogne. Potom narazil na poslední opěrný bod německé obrany. Dva vedoucí tanky vypálily na bunkr 3 granáty. Obklíčení Bastogne bylo prolomeno. Ale 4. tankovou divizi vyšlo osvobození města draho. Během pouhých 10 dnů bojů padlo, nebo bylo raněno přes 1000 mužů a jednotky ztratily 28 tanků. Toto vítězství se stalo bodem obratu v bitvě v Ardenách. Počasí se vyjasnilo a spojenecké tankové jednotky, teď už s plnou leteckou podporou, během 21 dnů vytlačily německé síly z Arden.

Klikněte pro větší obrázekBitva v Ardenách, největší bitva na západní frontě, skončila 12. ledna 1945. Obě strany utrpěly těžké ztráty. Více než 9000 německých vojáků padlo, bylo raněno nebo skončilo v zajetí. Padlo téměř 20 tisíc Američanů a téměř 50 tisíc bylo raněno. Pro Američany to byla nejkrvavější bitva druhé světové války. Ztratili 320 tanků. Němce však vyšla tato hra vabank mnohem dráž. Ztratili téměř 600 tanků a obrněných vozidel, která neměli čím nahradit. Na další ofenzívu se již nikdy nezmohli.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • smoulak1 9. 7. 2014 17:39

  Největší tankové bitvi

  Je mi 12 a hodnÄ› mÄ› zajĂ­majĂ­ tanky, je to dobrĂ˝ poĹ™ad, ve World of Tanks se jm…

 • vojtÄ›ch drga 18. 10. 2013 21:03

  němci

  mám sice jen 11 let ale tvrdĂ­m Ĺľe nejlepší byli nÄ›mci a mÄ›li vĂ­bornou strategi…

 • Pavel 17. 9. 2013 10:07

  DoporuÄŤuji prohlĂ©dnout si pozornÄ› fotosnĂ­mky z kvÄ›tnovĂ© Prahy roku 1945 - Ruso…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Greatest Tank Battles – Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2010 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Související pořady