Jak by se žilo v samostatném moravském státě, kdyby Morava získala v roce 1991 samostatnost? Jak by se Moravané vypořádali s češtinou, češstvím a s Čechy? (2011)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Při sčítání lidu v roce 1991 se k moravské národnosti přihlásilo 13,2 % obyvatel České republiky. Umírněný politický proud moravského hnutí získal na Moravě ve volbách do České národní rady 25 % hlasů. Dělení federace a ekonomické problémy způsobily rychlý pád moravistů. Co kdyby obyvatelé Moravy na počátku 90. let většinově přijali moravskou národní identitu a rozhodli se založit samostatný stát? Dopřáli by Češi Moravanům samostatnost na základě práva národů na sebeurčení, které bylo jedním z argumentů vzniku Československa v roce 1918? Byla by samostatná moravská republika životaschopným státním útvarem? Jak by se Moravané vypořádali s Čechy? Čím by se moravský národ vymezil proti českému?

Historická křižovatka

V březnu 1991 se v Praze uskutečnil demonstrační pochod Moravanů za moravskou samosprávu, kterého se účastnilo několik tisíc lidí. V dubnu 1991 se zástupci dvanácti politických stran na neoficiálních jednáních v Brně shodli na rezoluci prohlašující, že optimální cestou státoprávního uspořádání naší republiky je do budoucna stát složený ze tří rovnocenných subjektů. Vůdčí osobnost moravského hnutí Boleslav Bárta se účastnil jednání jednotlivých vlád o státoprávním uspořádání ČSFR. Jak se mohly dějiny odehrát, kdyby Morava získala samostatnost?

Alternativní online scénář

(Neshoduje se s historickou fikcí rozehranou ve vysílaném díle).

Stopáž17 minut
Rok výroby 2010
 ST HD
ŽánrDokument