Jak by se dnes žilo v Československé socialistické republice, kdyby komunisté v roce 1989 potlačili sametovou revoluci? (2011)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Komunistický režim měl pro případ ohrožení své moci připraven krizový scénář v podobě akce Norbert. Šlo o plán rozsáhlého zatýkání předem vytipovaných odpůrců režimu a společenských elit. Takový krizový okamžik nastal pro režim 17. listopadu 1989. Akce Norbert ale nebyla spuštěna. Režim padl. Kdyby se represí podařilo potlačit sametovou revoluci, jak by vypadal zakonzervovaný československý komunismus? Jak by se žilo na totalitním „ostrově svobody“ uprostřed střední Evropy po roce 1989? Podobal by se komunistickému Československu z 80. let, režimu Severní Koreje nebo by spojil totalitu a kapitalismus podle čínského modelu? Existenci jakých alternativních názorů vedle sebe umožňuje demokracie?

Historická křižovatka

Dne 17. listopadu 1989 komunistický režim tvrdě zasáhl proti demonstraci studentů pořádané u příležitosti 50. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty. Na protest proti brutalitě zásahu zahájili studenti stávky. Lidé vyšli do ulic – začaly demonstrace a stávky v mnoha městech v Československu. Na pondělí 27. listopadu byla ohlášena generální stávka. Jak by mohlo vypadat posledních dvacet let naší historie, kdyby se komunistickému režimu podařilo potlačit Sametovou revoluci?

Alternativní online scénář

(Neshoduje se s historickou fikcí rozehranou ve vysílaném díle).

Stopáž17 minut
Rok výroby 2010
 ST HD
ŽánrDokument