Co kdyby komunistům převrat v roce 1948 nevyšel? Jak by vypadala 50. léta u nás? Jak by se jiný režim vypořádal s komunisty? (2011)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

„Právě jsem se vrátil z Hradu. Pan prezident demisi přijal.“ Tato známá slova Klementa Gottwalda se každému ihned vybaví při zmínce o únoru 1948. Co kdyby věta končila slovem „nepřijal“? Jak by se vyvíjely dějiny Československa, kdyby v roce 1948 komunisté neuspěli se státním převratem? Byla by u nás v 50. letech demokracie? Nebo by došlo k nastolení jiného nedemokratického režimu? Závisí zlo na ideologii nebo na lidech, kteří jsou v rámci jakékoliv ideologie ochotni zlo činit? Jak se mohly odvíjet osudy českého národa, kdyby Únor nebyl vítězný?

Historická křižovatka

V únoru 1948 komunisté využili vládní krizi k státnímu převratu, završenému 25. února, kdy prezident přijal demisi nekomunistických ministrů a doplnil vládu kandidáty navrženými komunisty. Převrat znamenal přechod od vnějškové demokracie k totalitě a definitivní připojení k sovětskému mocenskému bloku. Již před únorem se komunistům podařilo ovládnout policii, armádu i dělnické spolky. Ve volbách v roce 1946 získali komunisté 40 % hlasů v českých zemích a na Slovensku 30 % hlasů. Komunisté využívali značných prosovětských sympatií obyvatel českých zemí pramenících z pocitu mnichovské zrady i z vděčnosti za osvobození od nacistů. Jak by jinak vypadaly osudy Československa, kdyby většinu území českých zemí a hlavní město Prahu neosvobodila Rudá armáda ale americké tanky?

Alternativní online scénář

(Neshoduje se s historickou fikcí rozehranou ve vysílaném díle).

Stopáž17 minut
Rok výroby 2010
 ST HD
ŽánrDokument