Dokumentární cyklus o českých skvostech (1998). Scénář a režie A. Lowák

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V roce 1852 c. k. výnos rozhodl o stržení brněnského opevnění. Na vzniklé ploše měly v budoucnu vzniknout parky a také se tu postavit řada budov. Po dlouhých sporech nad předloženými plány o využití volného prostoru však dále pokračovaly střety zastánců vyhraněných pozic, ať už se jednalo o stavební koncepci jižní nebo severní, střetávalo se tu protestanství s katolictvím a češství s němectvím. Na každém kroku brněnského okruhu se setkáme s tímto zápasem, vepsaným do kamene.

Nové náměstí je ze dvou stran uzavřeno školskými komplexy – technickým učilištěm a protilehlým německým gymnáziem, Obě stavby z let 1858 a 1862 jsou projektovány v neorenesančním slohu, dnes tu sídlí lékařská fakulta a naproti hudební fakulta. Nejčestnější místo bylo rezervováno evangelickému chrámu. Na čtvrté straně náměstí byl roku 1873 slavnostně otevřen Besední dům českého občanstva. Stavbu provedl architekt, který již předtím projektoval nedaleký Pražákův palác, čímž se vytvořil jednotný stavební celek. Novorenesanční budova Besedního domu tak svou velikostí předčila německou Turnhalle, která již stála opodál.

Západní osa okruhu byla doplněna o budovu umělecko-průmyslového muzea. Nejrozsáhlejším objektem reprezentační části brněnské okružní je budova Zemského sněmu. Monumentální ale střízlivé pojetí fasády i interiéru odpovídalo představám zadavatelů. Současně s reprezentační částí vyrůstaly na okruhu i nájemné domy. Přitom se nezapomnělo nechat místo pro městské divadlo, které bylo slavnostně otevřeno roku 1882.

Stopáž15 minut
Rok výroby 1998
 ST 4:3
ŽánrDokument