Letečtí stíhači v boji II. (13/14)

Kanonové sestřely ve Vietnamu

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! Díky realistické animaci se ocitneme nad vietnamským bojištěm v soubojích Skyraideru A-1 a Phantomu F4 s Migy 17 a 21 ve výjimečných, ale slavných kanonových soubojích, kdy rozhodovala obratnost a bojovné srdce. Americká dokumentární rekonstrukce

V době, kdy všichni očekávali, že se souboje stanou doménou řízených střel s dlouhým doletem, piloti Skyraiderů A1 ve Vietnamu prokazovali, že obyčejný kanon může zásadním způsobem změnit průběh souboje. Přesto se kolem roku 1965 všem zdálo, že nástup nových dokonalejších zbraňových systémů udělá z manévrových soubojů historickou záležitost.

Letecká výzbroj procházela postupným vývojem už od první světové války. V té době byly dvouplošníky vyzbrojené jedním nebo dvěma kulomety na přídi. Za druhé světové války byly zbraně montované do trupu i do křídel. Některé země, jako Velká Británie, preferovaly osm kulometů malé ráže, Spojené státy většinou používaly šest nebo osm těžkých kulometů ráže 12,7 mm, Němci a Japonci kombinaci kulometů a kanónů. Všichni s jediným cílem – zvýšit hmotnost sekundové dávky, aby zničila nepřátelskou stíhačku nebo bombardér. Modernější letouny měly robustnější konstrukci a brzy se ukázalo, že ani těžké kulomety nejsou dostatečně účinné. Do výzbroje přišly výkonnější zbraně s ráží přes 20 milimetrů, označované jako kanóny. V polovině padesátých let ale začala být potřeba kanónů zpochybněna nástupem nových zbraní. Některé stíhačky už nesly radar a řízené střely. Mnozí stratégové nabyli přesvědčení, že je tedy možné se kanónu vzdát. Nadzvukový F-4 Phantom vyráběný od roku 1960 se stal rychle standardním stíhacím letounem amerického námořnictva i leteckých sil a bez kanónu. Byl vyzbrojen pouze dvěma typy řízených střel. AIM-7 Sparrow s poloaktivní radiolokační hlavicí a středním dosahem a AIM-9 Sidewinder s pasivní infrahlavicí a krátkým dosahem. Když se letecká válka nad Vietnamem rozhořela naplno, Phantomy byly často zataženy do manévrových soubojů s jednoduššími, ale obratnějšími MiGy 17. Na krátkou vzdálenost byly řízené střely neúčinné. Pro manévrové souboje by potřebovaly Phantomy kanón. Po měsících debat se velení letectva v květnu 1967 rozhodlo přidat do výzbroje Phantomů i kanón. Byl nejvyšší čas.

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Petr 12. 2. 2015 12:20

  Závistiví, lakomí a nafoukaní češi... Bez dostatečné protislužby, budou nadávat a stěžovat si

  Propaganda Ameriky? Nebýt jejich armády, tak tady teď Německo s Ruskem rozkazují celé evropě...…

 • Čech 8. 5. 2012 20:44

  Čech

  Každej tupec ví co je to kabina letadla, jenom ČT to neví.

 • Schneider 8. 5. 2012 20:31

  americká propaganda

  Tehle seriál není nic jiného než Americká propaganda.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Gunkills of Vietnam – Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2008 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje