Letečtí stíhači v boji

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 19  
Sdílet
| Poslat odkaz

Díky nejmodernější počítačové animaci se ocitnete v kokpitu starších i nejnovějších strojů, které postupně změnily způsob leteckých střetů. Dnes na sebe letouny útočí z takové dálky, že se piloti vlastně ani zrakem nespatří. Sledujte letecké bitvy a taktiku pilotů v americkém dokumentu

Poslední díl dokumentární série se vrací k velkým příběhům leteckých soubojů v Koreji a ve Vietnamu. Na konci padesátých a v šedesátých letech byl v Americe výcvik leteckých soubojů omezen na minimum. Nový stíhací stroj námořnictva F 4 Phantom byl původně zkonstruován k sestřelování sovětských bombardérů raketami dlouhého doletu. Americká strategie s leteckými souboji do budoucna nepočítala. Předpokládalo se, že ruské bombardéry nalétávající přes oceán budou ničeny raketami. Námořnictvo se tedy rozhodlo pro letoun bez kanónu. Někteří piloti, jako Robin Olds – letecké eso z druhé světové války a budoucí velitel ve Vietnamu – požadovali klasický letecký výcvik. Olds vzpomíná: „Zavolal si mě můj nadřízený, dvouhvězdičkový generál, a velmi jemně mne pokáral: „Už mě unavují ty vaše štábní studie, které kritizují nedostatečný konvenční letecký výcvik. Plukovníku, uvědomte si, že v žádné konvenční válce už nikdy bojovat nebudeme!“ Pomyslel jsem si: „Generále, a kde jste od roku 1945 byl? Co si myslíte, že od té doby děláme?“ Americká víra ve vlastní moderní techniku byla zanedlouho postavena tváří v tvář nebezpečné a krvavé realitě. V počáteční fázi války ve Vietnamu Spojené státy zdaleka nedosahovaly takové vzdušné převahy jako v minulých konfliktech. Dokonce byla vypracována zpráva, která obsahovala 242 doporučení, jak zlepšit efektivitu nasazení. Jedno z nich bylo obzvláště naléhavé. Piloti neovládali základy leteckých soubojů, protože americká doktrína spoléhala na technické vymoženosti raket a s leteckými souboji nepočítala. V roce 1969 proto založilo vojenské námořnictvo „Top Gun“ – elitní leteckou školu, ve které měli stíhací piloti dohnat to, co v leteckých soubojích budou potřebovat. Intenzivní výcvik nyní učí letecké posádky základním bojovým manévrům a užití jednotlivých zbraňových systémů. Čtyřtýdenní kurs nabízí pilotům situace simulující skutečné bojové podmínky.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Mig 15 7. 1. 2015 21:28

  Válka v Korei

  Že po deklarované "úspěšné" akci pilotů USAF není vždy uvedeno, kolik se jich vrátilo - proč asi…

 • Jiří 15. 10. 2013 14:58

  Jednostrannost

  Souhlasím s kritiky "hurá stylu" - každý výstřel sestřel někoho zabil nebo zranil, to komentátoři ignor…

 • pan x 16. 7. 2013 16:34

  dá se na to dívat v kombinaci s tímhle http://www.youtube.com/watch?v=mCUd7WcaLO0&li…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Dogfights: The Greatest Air Battles 2 – Stopáž: 49 minut – Rok výroby: 2007 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje